Spadki

Czy można zbyć udział w spadku?

       Czy można zbyć udział w spadku? Na tak postawione pytanie, należy odpowiedzieć twierdząco. Wynika to z art. 1051 kodeksu cywilnego, który stanowi, że spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Zatem jest możliwe zbycie zarówno całego spadku lub jego części (w sytuacji gdy jedyny spadkobierca zbywa cały spadek lub tylko jego część), jak również całości lub części udziału spadkowego (np. gdy przy wielu spadkobiercach, jeden z nich zbywa swój udział lub tylko ułamkowo określoną część przypadającego mu udziału). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przedstawioną czynność należy odróżnić od sytuacji rozporządzenia przez spadkobiercę udziałem w konkretnym przedmiocie należącym do spadku, zgodnie z art. 1036 kodeksu cywilnego.

Jak zbyć udział w spadku?

       Zgodnie z art. 1052 kodeksu cywilnego Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły. Zatem możemy zbyć spadek zarówno przez umowę sprzedaży, zamiany, darowizny lub inną umowę zobowiązującą do zbycia spadku. Co bardzo ważne, przedmiotowa umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego art. 1052 § 3 k.c.

Jaka jest sytuacja prawna nabywcy udziału w spadku?

        Nabywca spadku wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki zbywcy. Nie ma on także uprawnienia do rękojmi za wady fizyczne i prawne poszczególnych przedmiotów należących do spadku. Co bardzo ważne nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co zbywca. Ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest solidarna.

Polub nas na Facebooku:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Adrian

19.3.2018 21:48:26

Szukam prawnika, który zająłby się sparwą spadkową, w zamian za udział w spadku

Jak w opisie szukam prawnika, który zająłby się sprawą wzamian za udział w spadku 3/16. Nieruchomość 6ha wraz z zabudowaniami, w miejscowości, gdzie ceny gruntów wachają się od 60 do 100 zł m2. Dodam, że pozostali spadkobierczy otrzymali jeszcze darowizny za życia spadkodawcy, a ja nie, co należałoby zaliczyć do schedy spadkowej. Zależy mi na takim rozliczeniu z prawnikiem, gdyż wówczas będę miał pewność, że zajmnie się sprawą żetelnie, i będzie dążył do jak najszybszego i naj lepszego rozwiązania. pozdrawiam


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 4.3.2011

    Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

    Przystępując do przedstawienia problematyki umownego zbycia spadku na wstępie należy poczynić kilka uwag wprowadzających. Otóż na szczególną uwagę zasługuje odpowiedź na pytanie, (...)

  • 15.11.2016

    Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

    Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia (...)

  • 12.9.2016

    Czy i kiedy dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy?

    Nie może być wątpliwości, że rodzeństwo spadkodawcy dziedziczy zawsze wtedy, gdy zostanie powołane do spadku w drodze ważnego testamentu. Gdy jednak zmarły nie przekazał potomnym swej ostatniej (...)

  • 24.7.2018

    Porządek dziedziczenia w przypadku braku testamentu

    Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu albo jego testament okazał się nieważny, czy też testament został odwołany przez spadkodawcę bądź powołany do spadku w testamencie spadkobierca (...)

  • 26.7.2016

    Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

    Zgodnie z prawem nabycie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednakże by móc się legitymować tytułem spadkobiercy, musimy uzyskać określone dokumenty tj. akt poświadczenia dziedziczenia (...)