Zmiana umowy przedwstępnej
Pytanie:
"Jeżeli strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, to czy w umowie końcowej (przenoszącej prawo własności nieruchomości na kupującego) może jako osoba kupująca "wejść ktoś z rodziny na miejsce" osoby występującej w umowie przedwstępnej (np. matka podpisuje umowę przedwstępną jako kupująca, a w akcie notarialnym kupującą tą nieruchomość jest jej córka)?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana umowy przedwstępnej
Umowa przedwstępna zawierająca dwustronne zobowiązanie wiąże strony, które tą umowę podpisały. Umowa ta zawiera przyrzeczenie zawarcia umowy umowy i w zależności od tego, w jakiej formie została zawarta, stronom przysługują określone uprawnienia, np. jedna ze stron może naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania. Natomiast jeżeli był to akt notarialny, to druga ze stron może dochodzić nawet jej zawarcia przed sądem. Zatem, umowę stanowczą powinny zawrzeć strony, które podpisały umowę przedwstępną, inaczej narażają się na konsekwencje wynikające z zawarcia tej umowy. Niemniej jednak istnieje wyjście z tej sytuacji polegające np. na zmianie umowy przedwstępnej w ten sposób, że to córka zobowiązuje się do zawarcia umowy stanowczej. Innym wyjściem może być rozwiązanie umowy przedwstępnej (w celu ochrony osoby, która wbrew postanowieniom umowy przedwstępnej dokonuje transakcji z inną osobą), w dniu zawierania umowy stanowczej z córką.
Należy pamiętać o prawidłowej formie umowy zmieniającej umowę przedwstępną, czy też ją rozwiązującą. Zgodnie z kc, uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia. Jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem. Jeżeli umowa została zawarta w innej formie szczególnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia; natomiast odstąpienie od umowy albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?