Czy dzień rozwiązania umowy jest dniem pracy dla pracownika?
Pytanie:
Pracownik złoży pisemną prośbę o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 09.02.2016 r. Czy dzień 09.02.2016 r. to jeszcze dzień pracy pracownika?
Masz inne pytanie do prawnika?
Odpowiedź prawnika: Czy dzień rozwiązania umowy jest dniem pracy dla pracownika?
13.8.2020
Podstawowe znaczenie mają oświadczenia woli obu stron umowy o pracę. Treść porozumienia w sprawie rozwiązania stosunku pracy ma podstawowe znaczenie. Dla jasności warto w treści tego porozumienia wskazać, że stosunek pracy ustaje z upływem dnia 09.02.2016 r. Jeśli natomiast pracodawca już podpisał prośbę pracownika i tym samym wyraził swoje oświadczenie woli, należałoby odwołać się do sposobu obliczania terminu wskazanego w przepisach kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeśli termin jest oznaczony konkretną datą końcową, to upływa on z końcem tego dnia. Tak więc 9 lutego jest jeszcze dniem, w którym pracownik powinien stawić się do pracy.
Zobacz także:
- Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć
- Kiedy stosunek pracy ustaje
- Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia
Potrzebujesz porady prawnej?
KOMENTARZE (1)
Vasilis Hoyer
30.8.2016 12:3:15
Rozwiązanie umowy na czas określony,
Witam, Chciałbym się zapytać czy przy nowych przepisach które weszły w życie 22 lutego 2016r. można rożwiązać umowę na czas określony (6 misięczy) popisaną po 22 lutego przy 2 tygodniowym wypowiedzeniu. Dodatkowo w umowie jest zawarta klauzula: Umowa może być rozwiązana przez każdą ze Stron: z okresem wypowiedzenia zgodnym z przepisami Kodeksu pracy. Z mojej strony wydaje się oczywiste że tak, lecz pracodawca jest zdania iż według kodeksu pracy nie można rozwiązać takiego rodzaju umowy. Z góry dziękuję za odpowiedć.