Prawo cywilne: Współwłasność - Artykuły

Nierówne udziały w majątku dorobkowym małżeńskim

22.4.2024

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, co do zasady między małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej. Wspólność majątkowa małżeńska w okresie jej funkcjonowania między małżonkami jest wspólnością bez udziałową (łączną). W drodze wyjątku od zasady równych udziałów, (...)

Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?

13.12.2023

Generalnie z współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy jedno i to samo prawo własności jednej i tej samej rzeczy przysługuje jednocześnie co najmniej dwóm osobom. Różne zdarzenia prawne powodują powstanie współwłasności, nie ma jednak jakiegoś zamkniętego katalogu tych zdarzeń. (...)

Zbycie udziału we współwłasności nieruchomości ? opinia prawna

23.11.2023

Zagadnienia związane ze współwłasnością reguluje przede wszystkim kodeks cywilny. Jest to także akt rozstrzygający w Pana przypadku, gdyż w opisanym stanie faktycznym opisywanym zagadnieniem jest ?zarządzanie? przedmiotem współwłasności w szerokim tego słowa znaczeniu. Sam kodeks cywilny (...)

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

22.11.2023

Każdy ze współwłaścicieli może jednocześnie całą rzecz posiadać, a także z całej rzeczy korzystać. Jednak będąc współwłaścicielem, trzeba sobie zawsze zdawać sprawę z tego, że identyczne uprawnienia, jakie przysługują nam, przysługują również pozostałym współwłaścicielom. (...)

A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem... - Co może współwłaściciel?

21.11.2023

Współwłasność to sytuacja, gdy prawo własności jednej rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie jednocześnie. Taka sytuacja może zaistnieć z wielu powodów, np. jeśli kilka osób kupi wspólnie jedną rzecz albo odziedziczy spadek. O współwłasności możemy mówić dopiero, jeśli (...)

Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

21.11.2023

Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) oraz każdej rzeczy ruchomej. Można zasiedzieć także służebność gruntową oraz w pewnych (...)

Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?

16.9.2023

Współwłasność występuje, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom i każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem (np. sprzedać, podarować, zamienić itp.) bez zgody pozostałych. Domniemuje się, że udziały współwłaścicieli (...)

Odpowiedzialność współmałżonka z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego

7.3.2023

Na podstawie zawartej umowy najmu lokalu mieszkalnego co do zasady wynajmujący zobowiązuje się oddać dany lokal do używania najemcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony, natomiast najemca jest zobowiązany do uiszczenia z tego tytułu wynagrodzenia w postaci czynszu. Często zdarza się, iż umowa (...)

Podział „majątku wspólnego” konkubentów

13.9.2017

Wspólnego majątku dorabiają się nie tylko małżeństwa. Również wiele par, które tworzą nieformalne związki partnerskie, może zgromadzić pewien majątek. Osoby pozostające w konkubinacie nie mogą jednak dokonać podziału tego majątku w sposób przewidziany dla (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika