Zmuszenie współwłaściciela do sprzedaży udziału
Pytanie:
"Co zrobić jeśli dom jest niesymetryczny, więc niepodzielny, ma kilku współwłaścicieli, ma też osobę w mieszkaniu 'kwaterunkowym"? Czy współwłaściciel ma prawo zażądać od pozostałych wykupu w określonym czasie? Zamówić 3 wyceny domu niezależne i wpłacić sumę środkową na konto prawnika, żeby pokazać, że jest poważnie zainteresowany, ale też dając limit współwłaścicielom do namysłu i dyskusji, np. 1 miesiąc, ale ani jednego dnia dłużej. "
Odpowiedź prawnika: Zmuszenie współwłaściciela do sprzedaży udziału
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać (czyli np. sprzedać) swoim udziałem, czyli ułamkową częścią prawa własności (nie fizyczną częścią rzeczy wspólnej) bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Nie można zmusić pozostałych współwłaścicieli do tego, aby sprzedali swój udział komukolwiek, a w szczególności nie jest możliwym narzucanie im osoby, której należy udział sprzedać, czy taż ceny. Niestety, kodeks cywilny nie przewiduje również prawa pierwokupu dla pozostałych współwłaścicieli.
Sprzedaż przedmiotowego udziału podlega więc regułom wolnego rynku, każdy ze współwłaścicieli ma prawo do sprzedaży udziału za taką cenę, jaką jest w stanie uzyskać na wolny rynku.
Natomiast możliwym jest zniesienie współwłasności na drodze sądowej. W takim przypadku – jeżeli rzecz nie da się podzielić – sąd może ją przyznać jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych (lub orzec jej sprzedaż stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego).
Tematykę zniesienia współwłasności omawiają artykuły znajdujące się na naszych stronach: Zniesienie współwłasności oraz A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem? Co może współwłaściciel?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?