Zmuszenie współwłaściciela do sprzedaży udziału

Pytanie:

"Co zrobić jeśli dom jest niesymetryczny, więc niepodzielny, ma kilku współwłaścicieli, ma też osobę w mieszkaniu 'kwaterunkowym"? Czy współwłaściciel ma prawo zażądać od pozostałych wykupu w określonym czasie? Zamówić 3 wyceny domu niezależne i wpłacić sumę środkową na konto prawnika, żeby pokazać, że jest poważnie zainteresowany, ale też dając limit współwłaścicielom do namysłu i dyskusji, np. 1 miesiąc, ale ani jednego dnia dłużej. "

Odpowiedź prawnika: Zmuszenie współwłaściciela do sprzedaży udziału

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać (czyli np. sprzedać) swoim udziałem, czyli ułamkową częścią prawa własności (nie fizyczną częścią rzeczy wspólnej) bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Nie można zmusić pozostałych współwłaścicieli do tego, aby sprzedali swój udział komukolwiek, a w szczególności nie jest możliwym narzucanie im osoby, której należy udział sprzedać, czy taż ceny. Niestety, kodeks cywilny nie przewiduje również prawa pierwokupu dla pozostałych współwłaścicieli.

Sprzedaż przedmiotowego udziału podlega więc regułom wolnego rynku, każdy ze współwłaścicieli ma prawo do sprzedaży udziału za taką cenę, jaką jest w stanie uzyskać na wolny rynku.

Natomiast możliwym jest zniesienie współwłasności na drodze sądowej. W takim przypadku – jeżeli rzecz nie da się podzielić – sąd może ją przyznać jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych (lub orzec jej sprzedaż stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego).

Tematykę zniesienia współwłasności omawiają artykuły znajdujące się na naszych stronach: Zniesienie współwłasności oraz A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem? Co może współwłaściciel?


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika