Stan faktyczny
Posiadam lokal mieszkalny, który nie ma zaÅ‚ożonej ksiÄ™gi wieczystej. Ponadto brak też aktu, który ustanawiaÅ‚by odrÄ™bnÄ… wÅ‚asność lokalu. W budynku sÄ… lokale obciążone hipotecznie przez wierzycieli, co utrudnia zaÅ‚atwienie spraw do pozostaÅ‚ych lokali. Czy możliwe jest zniesienie przez sÄ…d wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci dla lokali mieszkalnych, które hipotecznie nie sÄ… obciążone? Jakie należaÅ‚oby podjąć czynnoÅ›ci, aby znieść wspóÅ‚wÅ‚asność?
Opinia prawna
WspóÅ‚wÅ‚asność lokalu i tryb jej zniesienia
WspóÅ‚wÅ‚asność przewidziana w polskim prawie cywilnym może mieć dwa oblicza. Przede wszystkim może to być wspóÅ‚wÅ‚asność łączna (przysÅ‚ugujÄ…ca na podstawie okreÅ›lonych stosunków prawnych np. małżeÅ„skich, ta w zwiÄ…zku ze stanem faktycznym nie bÄ™dzie dalej poruszana) oraz wspóÅ‚wÅ‚asność w częściach uÅ‚amkowych (wynikajÄ…ca z faktu przysÅ‚ugiwania niepodzielnie kilku osobom prawa wÅ‚asnoÅ›ci). W przedstawionym przypadku mamy do czynienia ze wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ciÄ… uÅ‚amkowÄ…. Jest ona uregulowana w kodeksie cywilnym (art. 195 i nastÄ™pnych KC).
Jednym z podstawowych uprawnieÅ„ wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli odnoÅ›nie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci w częściach uÅ‚amkowych jest przyznane im prawo do żądania zniesienia tej wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci (art. 210 KC). Zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci może nastÄ…pić w dwojaki sposób – w drodze umowy lub na drodze postÄ™powania sÄ…dowego. W każdym z tych przypadków zniesienie bÄ™dzie musiaÅ‚o dotyczyć wszystkich wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli – polega ono bowiem na likwidacji stosunku prawnego, który tych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli łączy. Nie bÄ™dzie zatem można znosić wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci odnoÅ›nie tylko niektórych ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli czy też przy udziale tylko niektórych z nich (np. wydzielonych na podstawie kryterium posiadania udziaÅ‚u obciążonego hipotekÄ…, bÄ…dź wolnego od takiego obciążenia).
Pierwszym sposobem zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci jest umowa znoszÄ…ca wspóÅ‚wÅ‚asność. Nie jest ona uregulowana szczegóÅ‚owo przez przepisy Kodeksu cywilnego – a wiÄ™c pozostawiona jest bardzo szerokiej dyspozycji stron, ograniczonej tylko ogólnymi zastrzeżeniami ustawowymi. Umowa o zniesieniu wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci może być zawarta przez wszystkich wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli i powinna zawierać wszystkie postanowienia podmiotowo i przedmiotowo istotne.
A zatem powinna w swej treÅ›ci zawierać miÄ™dzy innymi sposób zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci. Istnieje kilka tych sposobów, a mianowicie: podziaÅ‚ fizyczny rzeczy pomiÄ™dzy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli z ewentualnym wyrównaniem różnicy wartoÅ›ci powstaÅ‚ych z podziaÅ‚u części przez dopÅ‚aty (art. 210 KC); przyznanie caÅ‚ej rzeczy jednemu ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli lub kilku na wspóÅ‚wÅ‚asność za ich zgodÄ… i zasÄ…dzenie od nich spÅ‚at na rzecz pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli (art. 211 KC); licytacyjnÄ… sprzedaż rzeczy wspólnej (podziaÅ‚ cywilny) (art. 212 KC).
W przypadku znoszenia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci, konieczne jest, aby strony zachowaÅ‚y formÄ™ aktu notarialnego. Jest to zwiÄ…zane z faktem, iż każda czynność prawna majÄ…ca za przedmiot nieruchomość wymaga dla swej ważnoÅ›ci formy aktu notarialnego. Jak widać przy znoszeniu wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci w drodze umowy zostaÅ‚a zachowana daleko posuniÄ™ta swoboda stron, jednakże wymaga ona peÅ‚nej zgodnoÅ›ci wÅ›ród wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli. WspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele muszÄ… bowiem udać siÄ™ do notariusza i tam wspólnie oÅ›wiadczyć swojÄ… zgodnÄ… wolÄ™ w jaki sposób znoszÄ… wspóÅ‚wÅ‚asność.
Jeżeli taka zgoda nie może być wÅ›ród wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli osiÄ…gniÄ™ta można wówczas rozwiÄ…zać wspóÅ‚wÅ‚asność w trybie sÄ…dowym. Kodeks cywilny w art. 211 przyznaje każdemu ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli prawo żądania sÄ…dowego zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci. PostÄ™powanie sÄ…dowe o zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci jest postÄ™powaniem nieprocesowym i toczy siÄ™ przed sÄ…dem miejsca poÅ‚ożenia rzeczy (art. 606 Kodeksu postÄ™powania cywilnego). SzczegóÅ‚owa regulacja postÄ™powania o zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci znajduje siÄ™ w art. 617 i n. KPC. WedÅ‚ug tych przepisów postÄ™powanie takie wszczyna siÄ™ na żądanie zainteresowanego wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciela. Ponieważ zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci nastÄ™puje w postÄ™powaniu nieprocesowym, wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciel skÅ‚ada przed wÅ‚aÅ›ciwym sÄ…dem wniosek. We wniosku tym należy dokÅ‚adnie okreÅ›lić rzecz majÄ…cÄ… ulec podziaÅ‚owi oraz przedstawić dowody prawa wÅ‚asnoÅ›ci. W razie zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci wystarczajÄ…ce jest przedÅ‚ożenie odpisu z ksiÄ™gi wieczystej, w którym wnioskodawca zostaÅ‚ wymieniony jako wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci (jest to ksiÄ™ga wieczysta zaÅ‚ożona dla caÅ‚ej nieruchomoÅ›ci). Wnioskodawca może, ale nie musi okreÅ›lić już we wniosku sposób zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci.
Projektowany sposób podziaÅ‚u nieruchomoÅ›ci na części powinien być zaznaczony na planie sporzÄ…dzonym wedÅ‚ug zasad obowiÄ…zujÄ…cych przy oznaczaniu nieruchomoÅ›ci w ksiÄ™gach wieczystych. O sposobie podziaÅ‚u generalnie bÄ™dzie jednak orzekaÅ‚ sÄ…d, chyba że wszyscy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele zÅ‚ożą zgodny wniosek co do sposobu zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci - sÄ…d wyda wówczas postanowienie odpowiadajÄ…ce treÅ›ci wniosku (art. 622 KPC). Wniosek wszystkich wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli jest ich czynnoÅ›ciÄ… procesowÄ… odnoÅ›nie sposobu zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci. Nie jest to zatem ugoda sÄ…dowa, ale rozstrzygniÄ™cie orzeczeniem przez sÄ…d.
W toku postÄ™powania o zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci sÄ…d bÄ™dzie nakÅ‚aniać wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli do zgodnego przeprowadzenia podziaÅ‚u, wskazujÄ…c im sposoby mogÄ…ce do tego doprowadzić. Jeżeli brak podstaw do wydania takiego postanowienia (np. ze wzglÄ™du na to, że podziaÅ‚ sprzeciwia siÄ™ prawu lub zasadom współżycia spoÅ‚ecznego, bÄ…dź narusza w sposób rażący interesu osób uprawnionych), a zachodzÄ… warunki do dokonania podziaÅ‚u w naturze, sÄ…d dokonuje tego podziaÅ‚u na części odpowiadajÄ…ce wartoÅ›ciÄ… udziaÅ‚om wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli z uwzglÄ™dnieniem wszelkich okolicznoÅ›ci zgodnie z interesem spoÅ‚eczno-gospodarczym. Różnice wartoÅ›ci wyrównuje siÄ™ przez dopÅ‚aty pieniężne.
W przedstawionym stanie faktycznym bÄ™dziemy mieli zapewne do czynienia ze zniesieniem wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci zabudowanej budynkiem, w których sÄ… już zapewne w sposób architektoniczny wyodrÄ™bnione lokale. Obok przywoÅ‚anych wczeÅ›niej przepisów kodeksu cywilnego bÄ™dÄ… tutaj miaÅ‚y zastosowanie przepisy Ustawy o wÅ‚asnoÅ›ci lokali pozwalajÄ…ce na wyodrÄ™bnienie tzw. samodzielnych lokali stanowiÄ…cych przedmiot odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci. Samodzielnym lokalem zaÅ› w rozumieniu tej ustawy jest wydzielona trwaÅ‚ymi Å›cianami w obrÄ™bie budynku izba lub zespóÅ‚ izb przeznaczonych na staÅ‚y pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi sÅ‚użą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci sprowadzać siÄ™ bÄ™dzie zatem zapewne do ustanowienia odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci samodzielnych lokali mieszkalnych. Lokale takie po ich wyodrÄ™bnieniu stanowiÄ… odrÄ™bnÄ… nieruchomość. Z wÅ‚asnoÅ›ciÄ… takiego lokalu stanowiÄ…cego odrÄ™bnÄ… nieruchomość zwiÄ…zany jest zawsze udziaÅ‚ w nieruchomoÅ›ci wspólnej jako prawo zwiÄ…zane z wÅ‚asnoÅ›ciÄ… lokali. Nie można przy tym żądać zniesienia nieruchomoÅ›ci wspólnej dopóki trwa odrÄ™bna wÅ‚asność lokalu.
NieruchomoÅ›ciÄ… wspólnÄ… jest zaÅ› grunt oraz te części budynku i urzÄ…dzeÅ„, które nie sÅ‚użą wyłącznie do użytku wÅ‚aÅ›cicieli lokali (np. klatki schodowe, strych). W wypadku wydzielenia samodzielnych lokali zostajÄ… dla nich zaÅ‚ożone odrÄ™bne ksiÄ™gi wieczyste, zaÅ› w ksiÄ™dze wieczystej obejmujÄ…cej dotychczasowÄ… nieruchomoÅ›ciÄ… przed wydzielaniem lokali wpisuje siÄ™ stosowne udziaÅ‚y poszczególnych wÅ‚aÅ›cicieli samodzielnych lokali w takich stosunkach w jakich powierzchnia ich poszczególnych lokali wyodrÄ™bnionych odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchniÄ… pomieszczeÅ„ przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali nieruchomoÅ›ci. OdrÄ™bnÄ… wÅ‚asność lokali można ustanowić w drodze umowy (forma aktu notarialnego), w drodze jednostronnej czynnoÅ›ci prawnej w wypadku jeżeli wÅ‚asność nieruchomoÅ›ci zabudowanej odrÄ™bnymi lokalami przypada jednemu wÅ‚aÅ›cicielowi, albo w drodze orzeczenia sÄ…du. W tym ostatnim wypadku bÄ™dÄ… miaÅ‚y zastosowanie przepisy proceduralne wskazane wczeÅ›niej Ustawa o wÅ‚asnoÅ›ci lokali przewiduje w art. 8 minimalnÄ… treść umowy o ustanowienia odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci. W szczególnoÅ›ci umowa taka musi zawierać:
- rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
- wielkość udziaÅ‚ów przypadajÄ…cych wÅ‚aÅ›cicielowi poszczególnych lokali w nieruchomoÅ›ci wspólnej.
W wypadku, gdy do wyodrÄ™bnienia w drodze czynnoÅ›ci prawnych poszczególnych lokali dochodzi sukcesywnie, wÅ‚aÅ›ciciele lokali już wyodrÄ™bnionych nie sÄ… stronami umów o wyodrÄ™bnienie dalszych lokali.
Na mocy art. 10 i 11 tejże ustawy przepisy powyższe dotyczÄ…ce minimalnej treÅ›ci umowy o ustanowienie odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci znajdujÄ… również odpowiednie zastosowanie w do wyodrÄ™bnienia wÅ‚asnoÅ›ci lokalu z mocy orzeczenia sÄ…du znoszÄ…cego wspóÅ‚wÅ‚asność nieruchomoÅ›ci.
Na koniec trzeba dodać, że aby speÅ‚nić wymóg samodzielnoÅ›ci lokalu, trzeba siÄ™ postarać i uzyskać wÅ‚aÅ›ciwe zaÅ›wiadczenie wydane przez organy wÅ‚aÅ›ciwe w sprawach nadzoru architektoniczno – budowlanego.
Obciążenie hipoteczne i jego wpÅ‚yw na zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci
Z zadanego w opisie stanu faktycznego pytania wynika, iż nie doszÅ‚o do sytuacji kiedy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele po wydzieleniu samodzielnych lokali obciążali swoje nieruchomoÅ›ci lokalowe hipotekami, lecz obciążyli hipotekami swoje udziaÅ‚y w nieruchomoÅ›ci wspólnej przed wyodrÄ™bnieniem z niej samodzielnych lokali stanowiÄ…cych , o czym byÅ‚a mowa wczeÅ›niej, odrÄ™bnÄ… nieruchomość.
Przyjmujemy zatem, że obciążenie hipoteczne nastÄ…piÅ‚o na udziaÅ‚ach we wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci.
Część uÅ‚amkowa nieruchomoÅ›ci – jeżeli stanowi ona udziaÅ‚ wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciela – może być obciążona hipotekÄ… (art. 65 ust. 2 ustawy o ksiÄ™gach wieczystych i hipotece). Hipoteka musi obciążać zgodnie z zasadÄ… szczegóÅ‚owoÅ›ci oznaczonÄ… nieruchomość. Wynika z tego, że hipoteka obciążać bÄ™dzie caÅ‚y udziaÅ‚ wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciela (nie może obciążyć części tego udziaÅ‚u). Z tego prawa zapewne skorzystali wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele, którzy w opisanym przypadku obciążyli swoje udziaÅ‚y hipotekÄ…. Wpis hipoteki na udziale nie narusza praw pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli i dlatego sÄ…d rejonowy nie bÄ™dzie musiaÅ‚ zawiadamiać o dokonanym wpisie pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli, którzy wedÅ‚ug przepisów nie sÄ… tutaj osobami zainteresowanymi w postÄ™powaniu o wpis.
W momencie, kiedy ustaje wspóÅ‚wÅ‚asność i sposobem podziaÅ‚u jest podziaÅ‚ fizyczny, rodzi siÄ™ problem, czy obciążenie powstaÅ‚e na udziale jednego ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli, bÄ™dzie powodowaÅ‚o obciążenie hipotekÄ… łącznÄ… wszystkich nieruchomoÅ›ci powstaÅ‚ych po zniesieniu wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci. Przepis art. 76 ustawy o ksiÄ™gach wieczystych i hipotece mówi bowiem, że w razie podziaÅ‚u nieruchomoÅ›ci hipoteka obciążajÄ…ca dotychczas nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomoÅ›ci utworzone przez podziaÅ‚. SÄ…d Najwyższy wydaÅ‚ w tym temacie dwa odmienne orzeczenia. Pierwsze z nich wydane w dniu 1 grudnia 1969r., III CZP 51/69 (OSNCP 4/70, poz. 59) stwierdzaÅ‚o, że w razie zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci przez podziaÅ‚ fizyczny nieruchomoÅ›ci, hipoteka ciążąca do tej pory na udziale wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciela ciąży w dalszym ciÄ…gu na nowo powstaÅ‚ych nieruchomoÅ›ciach w takiej części, w jakiej byÅ‚a obciążona nieruchomość podzielona. OznaczaÅ‚oby to, że w momencie zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci przez podziaÅ‚, w przypadku gdy udziaÅ‚ jednego ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli byÅ‚ obciążony, na nowo powstaÅ‚ych nieruchomoÅ›ciach ciążyÅ‚aby hipoteka. W dniu 4 listopada 1997 r. SÄ…d Najwyższy wydaÅ‚ orzeczenie odmienne (I CKN 291/97) – skonstatowaÅ‚ w nim, że obciążenie hipotekÄ… łącznÄ… wszystkich nieruchomoÅ›ci powstaÅ‚ych w wyniku zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci przez jej podziaÅ‚ w naturze może nastÄ…pić, w Å›wietle art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o ksiÄ™gach wieczystych i hipotece, tylko wtedy, gdy przed podziaÅ‚em hipoteka obciążaÅ‚a nieruchomość jako caÅ‚ość, a nie tylko część uÅ‚amkowÄ… nieruchomoÅ›ci stanowiÄ…cÄ… udziaÅ‚ wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciela.
A zatem, jeżeli hipotekÄ… obciążony byÅ‚ jedynie udziaÅ‚ wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciela, to nie bÄ™dzie ona obciążać nieruchomoÅ›ci nowo powstaÅ‚ych w wyniku podziaÅ‚u fizycznego, bÄ™dÄ…cego skutkiem zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci. WedÅ‚ug tego orzeczenia wspomniany przepis art. 76 odnosi siÄ™ tylko do sytuacji, gdy caÅ‚a nieruchomość przed podziaÅ‚em jest obciążona hipotekÄ…. Wnioskowanie takie uzasadnione jest tym, że w ocenie SÄ…du Najwyższego wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciel jest wzglÄ™dem swego udziaÅ‚u wÅ‚aÅ›cicielem wyłącznym, czego dowodzi zbywalność udziaÅ‚u i to że może on [udziaÅ‚] stanowić przedmiot egzekucji. WedÅ‚ug tego poglÄ…du obciążenie udziaÅ‚u hipotekÄ… nie bÄ™dzie zatem skutkowaÅ‚o powstaniem hipoteki łącznej na powstaÅ‚ych w wyniku zniesienia przez fizyczny podziaÅ‚ wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci.
W ostatnim z orzezczeÅ„, z dnia 20 marca 2003 r., III CZP 1/2003, OSNC 1/04, SÄ…d Najwyższy stwierdziÅ‚, że po zniesieniu wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci przez umowny podziaÅ‚ fizyczny hipoteka na udziale wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciela obciąża nowo powstaÅ‚e nieruchomoÅ›ci w części odpowiadajÄ…cej pierwotnie obciążonemu udziaÅ‚owi.
PodsumowujÄ…c – aby znieść wspóÅ‚wÅ‚asność możliwe jest zawarcie umowy ze wszystkimi wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielami, w formie aktu notarialnego, bÄ…dź też wniesienie wniosku do sÄ…du (wydziaÅ‚ cywilny, postÄ™powanie nieprocesowe), wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na miejsce poÅ‚ożenia nieruchomoÅ›ci, o zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci. Jednakże w tym drugim przypadku co trzeba zaznaczyć majÄ…c na uwadze praktykÄ™ sÄ…dowÄ…, postÄ™powania takie w wypadku braku zgodnego wniosku stron sÄ… dÅ‚ugotrwaÅ‚e ze wzglÄ™du na ich duży stopieÅ„ skomplikowania.