Udział w drodze wewnętrznej prawa i obowiązki

Pytanie klienta:

""Działkę o powierzchni ok 1 ha podzielono na kilka działek budowlanych o różnych /nierównych sobie/ powierzchniach. Dojazd z drogi publicznej do tych nowych działek wydzielono jako oddzielną działkę stanowiącą wewnętrzną drogę pozostającą we współwłasności właścicieli nowych działek. Jak należy obliczyć udziały właścicieli nowych działek w tej wspólnej wewnętrznej drodze? Czy proporcjonalnie do powierzchni nowych działek /działki te mają nierówne sobie powierzchnie/, czy po równo dla każdego? Jaką minimalną szerokość powinna posiadać taka droga? Proszę podać przepis prawny.""

Odpowiedź prawnika:

W przypadku ustanowienia współwłasności drogi wewnętrznej będą miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące współwłasności ułamkowej (art. 195 i następne kc). W związku z przedmiotowymi przepisami, co do zasady, udziały powinny odpowiadać liczbie współwłaścicieli (np. jeżeli jest 4 właścicieli działek, wówczas będą oni współwłaścicielami drogi wewnętrznej w wielkości po 1/4 całości). Jednakże właściciele mogą w różny sposób ukształtować wielkość udziałów, w zależności jaką kwotę zaoferują (np. jeden z udziałowców może kupić 40 % udziałów inni po 20 %).

Minimalna szerokość drogi wewnętrznej

Ustawodawca nie precyzuje ściśle jaką minimalną szerokość powinna posiadać droga wewnętrzna, a więc można w takiej sytuacji stosować się do przepisów prawa budowlanego dotyczących warunków technicznych.

Na podstawie § 14 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r. Nr 75, poz. 690 ze zm.), do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiające dostęp do drogi publicznej, odpowiednio do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych.

Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo - jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.