Współwłaściciel nieruchomości nie płaci rachunków

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem domu w 50% z drugą osobą. Problem mam z płatnościami za gaz i energie elektryczną, gdyż obydwa liczniki są na moje nazwisko a tamta osoba korzysta bez ograniczeń z energii elektrycznej i gazu ale nie dokłada się rachunków. Jak zmusić go do zwrotu połowy rachunków (Od października 2022) jak również do płacenia na bieżąco? Czy odcięcie go od energii i gazu (bo jest taka możliwość) jest dobrym rozwiązaniem? "

Odpowiedź prawnika: Współwłaściciel nieruchomości nie płaci rachunków

Zgodnie z regulacją kc pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Podkreślić jednak należy, iż zasada powyższa ma zastosowanie wtedy, gdy współwłaściciele inaczej nie postanowili, jest to bowiem regulacja dyspozytywna.

Zasada podziału pożytków i przychodów według wielkości udziałów nie ma natomiast zastosowania, gdy współwłaściciele zawarli umowę o podział nieruchomości do korzystania ( tzw. podział quoad usum ).

Zobacz: Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Tym samym, gdy wspólnicy nie postanowili inaczej to każdy z nich zobowiązany jest do zapłaty połowy należności wynikających z rachunków za gaz i energię elektryczną. W braku porozumienia stron konieczne okaże się być może dochodzenie zwrotu stosownych, wcześniej opłaconych należności w drodze sądowej.

Czy można odciąć współwłaściciela od energii i gazu?

Odcięcie współwłaściciela od gazu i energii stanowi jednak naruszenie regulacji kc. Zgodnie bowiem z art. 206 kc . każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Odcięcie gazu i energii zakłócałoby to korzystanie z rzeczy wspólnej. Najlepszym wyjściem okazać się może w takiej sytuacji wystąpienie z żądaniem zniesienia współwłasności.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anna 2020-07-10 11:40:17

    Witam! Czy współwłaściciel na którego przychodzą rachunki na gaz i wode może odciąć go drugiemu współwłaścicielowi(który korzysta z tego też ponad 20 lat)?? Czy można bez zgody współwłaściciela poprowadzić kawałek nowej instalacji gazowej??

  • Kasia 2015-06-19 15:03:06

    Witam! Czy współwłaściciel na którego przychodzą rachunki na gaz i wode może odciąć go drugiemu współwłaścicielowi(który korzysta z tego też ponad 20 lat)?? Czy można bez zgody współwłaściciela poprowadzić kawałek nowej instalacji gazowej??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika