Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Co do zasady, każdy ze współwłaścicieli jest zobowiązany do współdziałania w zarządzaniu rzeczą wspólną. Zgodnie z art. 201 kodeksu cywilnego, do czynności zwykłego zarządu (do których można zaliczyć założenie alarmu) rzeczą wspólną, potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
Na podstawie art. 206 kc, każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
W przedstawionym stanie faktycznym należy zwrócić uwagę, iż współwłaściciele wydzielili między sobą części rzeczy wspólnej do wyłącznego użytku (tzw. podział quoad usum), poprzez podzielenie między sobą zajmowanych mieszkań oraz garażu i budynku gospodarczego. W związku z powyższym naszym zdaniem założenie alarmu na części używanej (na wyłączność) przez współwłaścicielkę nie będzie zatem stanowiło naruszenia przepisów o współwłasności. Jeśli założenie alarmu nastąpiłoby na pozostałej części, musiałby Pan argumentować, że ogranicza to Pana możliwość posiadania i korzystania z rzeczy.
Równocześnie podkreślamy, iż oddając do wyłącznego użytku współwłaścicielce pomieszczenie gospodarcze, ma ona, w tym przedmiocie, prawo do korzystania z tego budynku w dowolny sposób (który nie naruszałby korzystania z rzeczy wspólnej - nie wyłączonej do wyłącznego użytku - przez pozostałych współwłaścicieli) - może więc wpuszczać kogo chce na teren posesji i garażu. Należy więc przyjąć, że współwłaścicielka ma prawo wpuszczać na teren posesji swojego konkubenta oraz przyzwalać na garażowanie jego samochodu w w/w pomieszczeniu gospodarczym.
Zainstalowanie kamery przy wejściu na posesję trudno traktować jako naruszenie zasad współwłasności, albowiem czynność ta zasadniczo nie utrudnia Panu korzystania z nieruchomości (może Pan swobodnie z niej korzystać). Prawdopodobnie zainstalowane kamery nie rejestrują na stałe obrazu, jest on bowiem przechowywany w danym urządzeniu przez krótki czas, a następnie automatycznie kasowany. Jednocześnie podkreślamy, że nie może Pan zabronić wstępu na teren posesji pracownikom ochrony, albowiem jest to związane z przyzwolenie współwłaścicielki (do wejścia na posesję wystarczy przyzwolenie co najmniej jednego współwłaściciela) oraz z ochroną mienia). Również i w tym przypadku trudno byłoby uwiarygodnić, iż wejście na teren posesji pracowników ochrony uniemożliwia Panu korzystanie ze wspólnej nieruchomości.
W w/w przedmiocie proponujemy również zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem? Co może współwłaściciel?
Jak wynika z powyższego, naszym zdaniem, współwłaścicielka nie naruszyła zasad współwłasności.