Naruszanie prawa jednego ze współwłaścicieli

Pytanie:

"W mieszkaniu małżonków często przebywa teściowa (matka żony). Bywa, że zostaje w mieszkaniu na noc. Dzieje się to wbrew woli męża. Stosunki pomiędzy małżonkami zmierzają ku rozkładowi pożycia, stąd też stosunek teściowej do męża jest naganny i bardzo często manifestowany słownie w sposób wulgarny. Czy teściowa ma prawo przebywać we wspólnym mieszkaniu wbrew woli męża? Jak pozbyć się problemu nocującej teściowej? Czy w takim przypadku można wezwać policję, aby wyprowadziła teściową z mieszkania? Czy istnieje droga sądowa aby trwale rozwiązać taki problem?"

Odpowiedź prawnika: Naruszanie prawa jednego ze współwłaścicieli

Zakładając, że mieszkanie stanowi składnik majątku wspólnego małżonków jedynym „tropem” prawnym w tym wypadku byłyby przepisy o współwłasności (co do korzystania ze wspólnego mieszkania). Zatem zgodnie z artykułem 206 kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Innymi słowy jeden z małżonków nie może drugiemu zabraniać np. przyjmowania gości, jednak nawet przyjmowanie gości powinno odbywać się z poszanowaniem praw obojga. Policja nie jest organem, który miałby podstawy do interwencji w opisanej sytuacji. Problem opisany w pytaniu jest raczej naturą spójny z zagadnieniami prawa cywilnego. Nie można ani zachowania żony, ani zachowania Pana teściowej kwalifikować jako wykroczenie bądź przestępstwo, a co za tym idzie jako podstawę do włączenia w tę sprawę Policji.

Nie sposób także stwierdzić, iż taki problem powinno się rozwiązywać na drodze sądowej. Wracając do wspomnianego na początku prawa do współposiadania – uprawnienie to polega na tym, że każdy współwłaściciel może posiadać całą rzecz i korzystać z niej.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Agata 2020-04-22 22:49:29

    Mam pytanie, ojciec zabrania aby nasi partnerzy przychodzili po 22;00. Cały czas utrudnia nam życie awanturami. Chciałam zapytać wiec czy prawo mówi o przyjmowaniu gości w domu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika