Jak sprzedać działkę budowlaną będącą w użytkowaniu wieczystym?

Pytanie:

"Jak sprzedać działkę budowlaną będącą w użytkowaniu wieczystym z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego? "

Odpowiedź prawnika: Jak sprzedać działkę budowlaną będącą w użytkowaniu wieczystym?

Użytkowanie wieczyste może być ustanowione tylko i wyłącznie na gruntach stanowiących własność:

  • Skarbu Państwa położonych w granicach administracyjnych miast lub położonych poza granicami miast, jednakże włączonych do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazanych do realizacji zadań jego gospodarki, 
  •  jednostek samorządu lub ich związków. 

W związku z powyższym, sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem wieczystego użytkowania może dokonać jedynie jej właściciel, a więc podmiot wymieniony powyżej, a nie użytkownik wieczysty.

Sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność podmiotów powyżej wymienionych powyżej może nastąpić na drodze przetargowej. W drodze bezprzetargowej może zostać zbyta nieruchomość jedynie w przypadkach wskazanych w ustawie, a więc przykładowo, gdy jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu, zbycie następuje między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego oraz między tymi jednostkami, zbycie następuje w drodze zamiany lub darowizny, sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz jej użytkownika wieczystego, jest zbywana na rzecz zarządzającego specjalną strefą ekonomiczną, na której terenie jest położona.

Zgodnie natomiast z art. 32 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu. Należy więc domyślać się, że jeżeli pytającym jest osoba, której przysługuje prawo wieczystego użytkowania tej nieruchomości, w zapytaniu chodzi zapewne o przeniesienie prawa użytkowania wieczystego.

Przeniesienia prawa użytkowania wieczystego 

Użytkowanie wieczyste może być przez wieczystego użytkownika przeniesione na osobę trzecią. W celu przeniesienia prawa użytkowania wieczystego konieczna jest umowa w formie aktu notarialnego oraz wpis do księgi wieczystej. Wpis jest czynnością warunkującą przeniesienie tego prawa. Przed zawarciem umowy warto uzyskać wypis z księgi wieczystej danej nieruchomości. Należy pamiętać, że jeżeli nieruchomość gruntowa zabudowana budynkami jest przedmiotem użytkowania wieczystego, wieczystemu użytkownikowi przysługuje prawo własności budynków położonych na tej nieruchomości. W razie przeniesienia prawa użytkowania wieczystego następuje także przeniesienie prawa własności tych budynków.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marzena 2014-11-05 22:55:57

    Witam chcę odkupić część działki w urzytkowaniu wieczystym jaka jest cena za metr 2 w stargardzie szczecińskim i czy jeżeli jest bardzo zaniedbana czyli pełno gruzu pod cienką warstwą ziemi jaka była by cena za metr

  • WM "Konfederaci" 2013-03-11 10:22:59

    Jak postąpić w przypadku podziału działki będącej w uzytkowaniu wieczystym. Duża Wspólnota Mieszkaniowa chce się podzieć. Zapewne grunt należy podzielić według posiadanych udziałów. Co zrobić, kiedy użytkownikchcący się wydzielić, pragnię podziału gruntu w wielkości przekraczajace ich udział. Czy powinien dotychczasowemu użytkownikowi za wielkość przekraczajacą udział nowego użytkownika też wieczystego zapłacić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika