Jak sprzedać działkę budowlaną będącą w użytkowaniu wieczystym?
Pytanie:
"Jak sprzedać działkę budowlaną będącą w użytkowaniu wieczystym z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego? "
Odpowiedź prawnika: Jak sprzedać działkę budowlaną będącą w użytkowaniu wieczystym?
Użytkowanie wieczyste może być ustanowione tylko i wyłącznie na gruntach stanowiących własność:
- Skarbu Państwa położonych w granicach administracyjnych miast lub położonych poza granicami miast, jednakże włączonych do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazanych do realizacji zadań jego gospodarki,
- jednostek samorządu lub ich związków.
W związku z powyższym, sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem wieczystego użytkowania może dokonać jedynie jej właściciel, a więc podmiot wymieniony powyżej, a nie użytkownik wieczysty.
Sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność podmiotów powyżej wymienionych powyżej może nastąpić na drodze przetargowej. W drodze bezprzetargowej może zostać zbyta nieruchomość jedynie w przypadkach wskazanych w ustawie, a więc przykładowo, gdy jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu, zbycie następuje między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego oraz między tymi jednostkami, zbycie następuje w drodze zamiany lub darowizny, sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz jej użytkownika wieczystego, jest zbywana na rzecz zarządzającego specjalną strefą ekonomiczną, na której terenie jest położona.
Zgodnie natomiast z art. 32 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu. Należy więc domyślać się, że jeżeli pytającym jest osoba, której przysługuje prawo wieczystego użytkowania tej nieruchomości, w zapytaniu chodzi zapewne o przeniesienie prawa użytkowania wieczystego.
Przeniesienia prawa użytkowania wieczystego
Użytkowanie wieczyste może być przez wieczystego użytkownika przeniesione na osobę trzecią. W celu przeniesienia prawa użytkowania wieczystego konieczna jest umowa w formie aktu notarialnego oraz wpis do księgi wieczystej. Wpis jest czynnością warunkującą przeniesienie tego prawa. Przed zawarciem umowy warto uzyskać wypis z księgi wieczystej danej nieruchomości. Należy pamiętać, że jeżeli nieruchomość gruntowa zabudowana budynkami jest przedmiotem użytkowania wieczystego, wieczystemu użytkownikowi przysługuje prawo własności budynków położonych na tej nieruchomości. W razie przeniesienia prawa użytkowania wieczystego następuje także przeniesienie prawa własności tych budynków.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?