Eksmisja na żądanie współlokatora

Eksmisja z lokalu mieszkalnego może nastąpić na podstawie różnych przesłanek zawartych w przepisach prawa. Co istotne, z żądaniem orzeczenia eksmisji nie musi występować do sądu wyłącznie właściciel.
CZY WSPÓŁLOKATOR MOŻE WNIEŚĆ SPRAWĘ O EKSMISJĘ?
Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego, „Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie”.
JAKIE SĄ PRZESŁANKI DO WYSTĄPIENIA Z ŻĄDANIEM EKSMISJI NA POWYŻSZEJ PODSTAWIE?
Analizując wskazaną powyżej podstawę prawną żądania eksmisji, należy zauważyć, iż osobą mogącą wystąpić z powództwem jest w tym przypadku współlokator. W rozumieniu ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego współlokatorem jest lokator, któremu przysługuje tytuł prawny do używania lokalu wspólnie z innym lokatorem. Natomiast za lokatora powyższa ustawa rozumie osobę będącą najemcą lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności. W konsekwencji powyższego zarówno właściciel, jak i współwłaściciel lokalu nie spełniają definicji współlokatora i nie są legitymowani do złożenia omawianego powództwa.
Poza tym należy wskazać, iż przesłanką orzeczenia eksmisji na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego jest rażąco naganne postępowanie współlokatora, które uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Jako przykład zachowania mogącego spełniać ww. przesłankę, można wskazać np. dopuszczanie się aktów przemocy stanowiące zagrożenia dla życia, czy zdrowia pozostałych lokatorów.
Obserwuj nas na:
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
14.7.2016
Eksmisja w wyroku rozwodowym
Jednym z fakultatywnych elementów wyroku rozwodowego, jest orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków. Kiedy jest to możliwe i jakie przesłanki należy wykazać?
-
6.11.2014
Eksmisja małżonka w trakcie sprawy o rozwód i jej dopuszczalność przy eksmisji z mieszkania należącego do tego małżonka, który ma być eksmitowany
Zgodnie z art. 58 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, (...)
-
-
24.1.2018
Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja
Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)
-
16.3.2009
Na czym polega akredytywa?
Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)
-
10.1.2013
Urlop na żądanie - czyli co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce dać Ci urlopu?
Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Poza tym prawo to jest chronione w bardzo wysokim stopniu, a mianowicie pracownik nie może zrzec (...)
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!