Połączenie dwóch działek w jedną, tak aby miały wspólną księgę wieczystą
Pytanie:
"Nabyłam działkę sąsiadującą z moją posesją. Jak scalić obie działki w jedną , tak aby miały wspólną księgę wieczystą? Jaką procedurę należy przejść aby połączyć dwie działki i jakie mogą być tego koszty?"
Odpowiedź prawnika: Połączenie dwóch działek w jedną, tak aby miały wspólną księgę wieczystą
Jeżeli dwie sąsiadujące ze sobą nieruchomości należą do jednego właściciela i dla każdej z nich urządzona jest oddzielna księga wieczysta, możliwe jest połączenie ich w jedną nieruchomość, dla której urządzona będzie wyłącznie jedna księga wieczysta.
Jak przeprowadzić scalenie działek
W celu scalenia dwóch działek w jedną, pierwsze czynności powinny zostać dokonane przez geodetę. Geodeta na zlecenie zainteresowanego dokonuje obmiaru nieruchomości, sporządza operat, proponuje nowy numer działki. Następnie po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych czynności, zainteresowany składa wniosek wraz z dokumentami przygotowanymi przez geodetę do właściwego, ze względu na położenie nieruchomości, urzędu prowadzącego ewidencję gruntów. Urząd wydaje decyzję o połączeniu działek ewidencyjnych, zatwierdza nowy numer działki powstałej w wyniku połączenia. Po uzyskaniu decyzji, osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek do właściwego sądu rejonowego prowadzącego księgi wieczyste o połączenie nieruchomości, dla których urządzone są dwie księgi wieczyste i urządzenie nowej księgi wieczystej.
Co powinien zawierać wniosek o połączenie dwóch działek w jedną
Wniosek powinien zawierać:
1) oznaczenie nieruchomości, miejsca jej położenia, obszaru oraz sposobu korzystania z nieruchomości,
2) wymienienie wszystkich uprawnionych, na których rzecz własność ma być wpisana, oraz wskazanie ich adresów,
3) powołanie tytułu własności nieruchomości,
4) wyszczególnienie obciążających nieruchomość ograniczonych praw rzeczowych lub ograniczeń w jej rozporządzaniu albo oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń,
5) dokumenty stwierdzające nabycie własności nieruchomości określonej we wniosku oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości.
Obowiązek dołączenia dokumentów stwierdzających nabycie własności nie dotyczy osób, których prawa ujawnione zostały w zbiorze dokumentów.
Ile kosztuje scalenie działek
Na całościowe koszty połączenia działek składają się:
- Opłata adiacencka - jest to opłata, którą ponosi każdy właściciel działki, której wartość wzrosła w wyniku scalenia i podziału nieruchomości. Wysokość opłaty adiacenckiej określa rada gminy w uchwale scaleniowo-podziałowej. W praktyce może ona wynieść nawet do 50% różnicy wartości nieruchomości.
- Koszty geodezyjne - obejmują one koszty wykonania pomiarów geodezyjnych, sporządzenia niezbędnej dokumentacji, oznakowania granic działki czy ustawienia znaków granicznych. Koszt usług geodezyjnych może wynieść od 2500 do nawet 5000 zł.
- Koszty administracyjne - obejmują one koszty związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania scaleniowo-podziałowego. Koszt tych kosztów może wynieść od 1000 do nawet 2000 zł.
Dokładne koszty scalenia działek zależą od wielu czynników:
- Liczby działek
- Powierzchni scalanych działek
- Wartości i położenia działek
- oraz stopnia skomplikowania procedury scaleniowo-podziałowej
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?