Połączenie dwóch działek w jedną, tak aby miały wspólną księgę wieczystą

Pytanie:

"Nabyłam działkę sąsiadującą z moją posesją. Jak scalić obie działki w jedną , tak aby miały wspólną księgę wieczystą? Jaką procedurę należy przejść aby połączyć dwie działki i jakie mogą być tego koszty?"

Odpowiedź prawnika: Połączenie dwóch działek w jedną, tak aby miały wspólną księgę wieczystą

Jeżeli dwie sąsiadujące ze sobą nieruchomości należą do jednego właściciela i dla każdej z nich urządzona jest oddzielna księga wieczysta, możliwe jest połączenie ich w jedną nieruchomość, dla której urządzona będzie wyłącznie jedna księga wieczysta.

Jak przeprowadzić scalenie działek

W celu scalenia dwóch działek w jedną, pierwsze czynności powinny zostać dokonane przez geodetę. Geodeta na zlecenie zainteresowanego dokonuje obmiaru nieruchomości, sporządza operat, proponuje nowy numer działki. Następnie po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych czynności, zainteresowany składa wniosek wraz z dokumentami przygotowanymi przez geodetę do właściwego, ze względu na położenie nieruchomości, urzędu prowadzącego ewidencję gruntów. Urząd wydaje decyzję o połączeniu działek ewidencyjnych, zatwierdza nowy numer działki powstałej w wyniku połączenia. Po uzyskaniu decyzji, osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek do właściwego sądu rejonowego prowadzącego księgi wieczyste o połączenie nieruchomości, dla których urządzone są dwie księgi wieczyste i urządzenie nowej księgi wieczystej.

Co powinien zawierać wniosek o połączenie dwóch działek w jedną

Wniosek powinien zawierać:

1) oznaczenie nieruchomości, miejsca jej położenia, obszaru oraz sposobu korzystania z nieruchomości,

2) wymienienie wszystkich uprawnionych, na których rzecz własność ma być wpisana, oraz wskazanie ich adresów,

3) powołanie tytułu własności nieruchomości,

4) wyszczególnienie obciążających nieruchomość ograniczonych praw rzeczowych lub ograniczeń w jej rozporządzaniu albo oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń,

5) dokumenty stwierdzające nabycie własności nieruchomości określonej we wniosku oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości.

Obowiązek dołączenia dokumentów stwierdzających nabycie własności nie dotyczy osób, których prawa ujawnione zostały w zbiorze dokumentów.

Ile kosztuje scalenie działek 

Na całościowe koszty połączenia działek składają się:

 • Opłata adiacencka - jest to opłata, którą ponosi każdy właściciel działki, której wartość wzrosła w wyniku scalenia i podziału nieruchomości. Wysokość opłaty adiacenckiej określa rada gminy w uchwale scaleniowo-podziałowej. W praktyce może ona wynieść nawet do 50% różnicy wartości nieruchomości.
 • Koszty geodezyjne - obejmują one koszty wykonania pomiarów geodezyjnych, sporządzenia niezbędnej dokumentacji, oznakowania granic działki czy ustawienia znaków granicznych. Koszt usług geodezyjnych może wynieść od 2500 do nawet 5000 zł.
 • Koszty administracyjne - obejmują one koszty związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania scaleniowo-podziałowego. Koszt tych kosztów może wynieść od 1000 do nawet 2000 zł.

Dokładne koszty scalenia działek zależą od wielu czynników:

 • Liczby działek
 • Powierzchni scalanych działek
 • Wartości i położenia działek
 • oraz stopnia skomplikowania procedury scaleniowo-podziałowej

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Karolina 2022-07-23 08:53:53

  Witam czy można scalic dwie działki które należą do jednej osoby sąsiadujące ze sobą ale leżące w dwóch różnych miejscowościach

 • Sambor 2020-10-04 09:07:16

  "Krutko" i na temat? DO NAUKI, ANALFABETO!

 • Paweł 2019-08-25 13:35:00

  Urząd wydaje decyzję o połączeniu działek ewidencyjnych? jaki urząd? może Organ ... ale który Wójt czy Starosta? na jakiej podstawie wydaje decyzję?

 • Marcin 2019-06-14 09:06:35

  Witam, mam ogromną prośbę o pomoc. Chcę zakupić dwie sąsiadujące działki, od dwóch właścicieli. Właściciele dogadali się, sprzedają razem. Czy w związku z tym, że kupuję 2 działki poniosę jakieś dodatkowe koszty? Jeżeli tak, jakie? Jak wygląda już sama budowa, trzeba będzie przekształcać to w jedną działkę? Jaki to koszt?

 • mazuki 2018-05-20 11:43:44

  Jaka jest podstawa prawna na wydanie decyzji o połączeniu działek, czy wymagana jest także decyzja na połączenie i podział działek rolnych i leśnych przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego na cele rolne i leśne ?

 • wg 2017-11-06 11:12:48

  Krutko i na temat, nie ma potrzeby zakładania nowej księgi, wystarczy zamknąć jadną z nich i przezucić do tej zostawionej działkę z tej zamkniętej, czas i koszty będą dużo mniejsze.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika