e-prawnik.pl Porady prawne

Własność i posiadanie

29 Artykułów


33 Informacji


236 Pytań i odpowiedzi


97 Tematów na forum pomocy prawnej


ARTYKUŁY I PORADY

PYTANIA I ODPOWIEDZI PRAWNIKÓW

 • Zakłócanie spokoju głośnym słuchanie muzyki w ciągu dnia

  "Czy jest możliwość prawnego wpłynięcia na sąsiadów słuchających bardzo głośno muzyki , co jest niebywale uciążliwe. Dotyczy to czasu poza cisza nocną. Sąsiad w mieszkaniu w bloku włącza bardzo głośno muzykę. Jak głośno można słuchać (...)"

  Zakłócanie spokoju głośnym słuchanie muzyki w ciągu dnia
 • Prawo pierwokupu a cena sprzedaży

  "Z uwagi na korektę planu miejscowego zmuszeni jesteśmy do kupienia gruntu na współwłasność. Chcemy zabezpieczyć sobie w umowie prawo pierwokupu. Czy do umowy można wprowadzić zapis ustalający cenę, za którą realizowane będzie (...)"

  Prawo pierwokupu a cena sprzedaży
 • Immisje

  "Mój sąsiad zasadził sobie cztery drzewa nie owocowe - olszyny. Drzewa te, stoją praktycznie w granicy z moją działką. W trakcie próby rozmowy i wycięcia tych drzew rozpętało sie piekło. Sąsiad straszy sądem. W jaki sposób (...)"

  Immisje
 • Utrudnianie korzystania z własności

  "Na ulicy wjazdowej do naszej firmy stanowiącej nasz teren prywatny w pobliżu bramy wjazdowej często parkują samochody utrudniając dojazd naszym pracownikom i klientom. Są to samochody osób które załatwiają w pobliskich instytucjach (...)"

  Utrudnianie korzystania z własności
 • Nielegalne użytkowanie w granicach działki

  "Zakupiłem od gminy działkę budowlaną w granicach, której sąsiedzi wcześniej urządzili sobie ogródki działkowe zajmując część mojego terenu swoimi ogrodzeniami, altankami i uprawami. W sytuacji, kiedy ja chciałbym ogrodzić swój (...)"

  Nielegalne użytkowanie w granicach działki
 • Akty własności ziemi i ich moc obowiązująca

  "W 1973 r. na podstawie ustawy z 26 października 1971r. o uregulowaniu własności państwowych gospodarstw rolnych naczelnicy powiatów wydawali AWZ na tzw.\"grunty bezpańskie\" znajdujące się w posiadaniu osób fizycznych. Jakie przepisy (...)"

  Akty własności ziemi i ich moc obowiązująca