Tuje posadzone przy granicy

Pytanie:

"W jakiej odległości od ogrodzenia działki sąsiada można zasadzić tuje (wysokie rośliny), biorąc pod uwagę, że jest to dla sąsiada strona południowa działki? Obie działki znajdują się w małym mieście i stoją na nich budynki."

Odpowiedź prawnika: Tuje posadzone przy granicy

Nie ma ograniczeń w sadzeniu drzew nawet blisko granicy działki. Kwestie wtórne reguluje jednak Kodeks cywilny. Zgodnie z artykułem 148 owoce opadłe z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni stanowią jego pożytki. Przepisu tego nie stosuje się, gdy grunt sąsiedni jest przeznaczony na użytek publiczny. Z kolei Art. 149 stanowi, że właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody. Z kolei zgodnie z Art. 150 właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia. Pamiętać przy tym należy, iż właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłóciły korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą z położenia nieruchomości. Tak więc dla oceny czy w danym przypadku określone działanie właściciela nieruchomości sąsiedniej będzie zakazane czy też nie, decydować będzie zdrowy rozsądek - jeśli działanie to zakłóca korzystanie z nieruchomości sąsiednich w określonych warunkach ponad przeciętną miarę, to działanie takie nie będzie dopuszczalne. Ocena dokonywana jest przez sąd na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących teren, a nie na podstawie subiektywnych odczuć osoby zainteresowanej. W razie immisji przekraczających dopuszczalną miarę, właściciel może wytoczyć powództwo o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Jeżeli takim działanie wyrządzona została dodatkowo szkoda - jej naprawienia można żądać na zasadach ogólnych.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Lukas 2023-06-17 22:32:04

    Oczywiście potrzebne mi jakieś dziadostwo wrastające na moją posesję. Super prawo. Mogę zachować sobie korzenie i inne badyle. Ja nie mam ochoty tego robić a tępy sąsiad niech mnie nie uszczęśliwia swoimi badylami na siłę. Nie chce przyciąć to randap. Mam takiego sąsiada, jego tuje wrastają mi na podjazd około 1,5 metra a wysokie są na 9 m normalnie dramat. Co ja mam to ciąć.

  • Prywatny 2022-04-18 12:31:05

    A jeżeli dom stoi w samej granicy i osoba mieszkająca dostała pozwolenie aby ocieplić ścianę która znajduje się umnie na podwórku i jeszcze dom wchodzi dużo więcej na moją posesję to w jakiej odległości mam sądzisz tuję ?

  • Teresa 2021-06-08 21:16:55

    Stek bzdur. Tuje posadził sąsiad 70 cm od granicy. Obecnie tuje maja około 7m i srednicy niemal 3 m. Nie możemy malowac ogrodzenia,ani zmieniac, wszystko pokroyte mchem i rdzewieje. ROD-mówi jak nalezy sadzić w jakliej odległośc,.

  • artur 2017-05-23 21:29:47

    w jakiej odleglosci od plotu(granicy dzialki) sasiada moge sadzic tuje na ogrodkach dzialkowych mlode tuje narazzie 50 cm ale mysle aby byly wysokosci 2m max bardziej zalezy mi na szerokosci a nie na wysokosci


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika