Własność i posiadanie - Artykuły dotyczące własności i posiadania
-
5.2.2021
Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – co wtedy?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy określa między innymi przeznaczenie terenu oraz zasady kształtowania zabudowy na objętych nim obszarach. Nie wszystkie tereny są jednak objęte (...)
-
5.2.2021
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – o co chodzi?
Nieodłącznym elementem związanym z zamiarem zakupu nieruchomości jest analiza jej stanu prawnego. W szczególności istotne jest ustalenie czy obszar nieruchomości objęty jest miejscowym planem (...)
-
6.1.2021
Depozyt notarialny jako zabezpieczenie transakcji zbycia nieruchomości
Istotnym aspektem zakupu nieruchomości jest odpowiednie zabezpieczenie transakcji pomiędzy zbywcą a kupującym. Jednym z najbezpieczniejszych wariantów zabezpieczenia wykonania umowy sprzedaży (...)
-
5.2.2020
Komisja Weryfikacyjna
Zadaniem Komisji jest wyjaśnianie nieprawidłowości i uchybień w działalności organów i osób prowadzących postępowania w przedmiocie wydawania decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących (...)
-
31.1.2020
Bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego
Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania ważne dla właścicieli po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność.
-
23.9.2019
Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)
-
11.1.2019
Pomoc de minimis w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
Przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów stosuje się z uwzględnieniem przepisów (...)
-
10.1.2019
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności
Skutkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów jest to, że 2,5 mln użytkowników wieczystych stało (...)
-
6.12.2018
Kupujemy mieszkanie - u notariusza
Wizyta u notariusza to ostatni etap procedury zakupu mieszkania i etap konieczny - przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nieważne. Przy dokonywaniu czynności (...)
-
5.11.2018
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
W dniu 05 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych (...)
-
13.8.2018
Jakie grunty w użytkowaniu wieczystym staną się własnością 1 stycznia 2019 r.?
Z mocy prawa – 1 stycznia 2019 r. – prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone w prawo własności na rzecz dotychczasowych (...)
-
28.12.2017
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej
Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia jest prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, gdy polega na (...)
-
14.11.2017
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności
W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od paru miesięcy trwają prace nad projektem ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo (...)
-
29.4.2017
W jaki sposób prawo chroni posiadanie rzeczy?
Posiadanie jest stanem faktycznym, który można określić jako rodzaj władztwa nad rzeczą. Dla posiadania nie jest ważne to, czy wykonuje je rzeczywiście uprawniony (tj. czy posiadacz ma rzeczywiście (...)
-
20.3.2017
Jak liczy się termin zasiedzenia?
Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Długość terminów zasiedzenia nie może (...)
-
24.8.2016
Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?
Od 13 października 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. 1 stycznia 2008 roku została ona istotnie znowelizowana, (...)
-
13.4.2016
Umowa dożywocia
Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią. (...)
-
8.4.2015
Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?
Pomiędzy sąsiadami nieruchomości bardzo często dochodzi do napięć, które powodują, że mieszkanie w danych warunkach staje się uciążliwe. Spowodowane jest to niejednokrotnie tym, że właściciel (...)
-
12.11.2014
Określenie adresu osoby występującej w akcie notarialnym - opinia prawna
Miejsce zamieszkania to oprócz zwrotu funkcjonującego w życiu codziennym także pojęcie prawnicze. Miejsce zamieszkania reguluje przepis artykułu 25 kodeksu cywilnego, który stanowi, (...)
-
29.5.2014
Nie zdążysz kupić biletu? MPK może Cię ukarać, ale Ty nie możesz ugryźć kontrolera
Mogą Cię ukarać, ale nie możesz ugryźć kontrolera.
-
12.2.2014
Ochrona lokatorów i podwyżki czynszów od nowego roku
Ustawa o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego weszła w życie 1 stycznia 2007 roku. Dzięki niej od nowego roku właściciele mieszkań (...)
-
10.11.2011
Jak zabezpieczyć płatność ceny?
Gdy strona umowy zobowiązana będzie do zapłaty ceny w przyszłości, wtedy występuje ryzyko, że wierzyciel zapłaty się nie doczeka. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia wierzytelności. (...)
-
24.5.2010
Gdy sąsiad za głośno słucha muzyki - opinia prawna
Bardzo głośne słuchanie muzyki, trwające dłuższy czas, stanowiące uciążliwość dla otoczenia stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Kto krzykiem, hałasem, alarmem (...)
-
15.3.2009
Jak uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych? - opinia prawna
Zgodnie bowiem z art. 10 kodeksu cywilnego, człowiek (osoba fizyczna) osiąga pełnoletność z mocy samego prawa z chwilą, a ściśle rzecz ujmując, z dniem ukończenia osiemnastego roku życia. Klarowne (...)
-
4.3.2009
Linia energetyczna – czyja to własność – opinia prawna (stan prawny aktualny do dnia 3 sierpnia 2008 roku)
Kwestia ewentualnego zwrotu kosztów poniesionych przez Pana na wybudowanie linii energetycznej. Ani art. 49 kc, ani art. 191 kc również tej kwestii nie regulują. Nie odnoszą się do tych ewentualnych (...)
-
6.12.2006
Jak rozliczać podatek VAT w umowach z zastrzeżeniem prawa własności i przy przewłaszczeniu na zabezpieczenie?
Nowa ustawa o VAT wprowadziła z dniem 1 maja 2004 r. do polskiego systemu prawnego pojęcie „rozporządzania towarem jak właściciel”. Występuje ono zarówno przy definiowaniu dostawy (...)
-
18.11.2005
Zasady korzystania z własnego jeziora - opinia prawna
Czy osoba będąc właścicielem działki jest także właścicielem znajdującego się na tym gruncie stawu? Wody stojące oraz wody w rowach znajdujące się w granicach nieruchomości gruntowej stanowią (...)
-
5.11.2005
Wydanie mieszkania przez developera a rękojmia - opinia prawna
Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z poważniejszych decyzji. Wiąże się z dużym obciążeniem finansowym, a także dopilnowaniem szeregu spraw, zapewniających bezpieczne przeprowadzenie takiej (...)
-
30.1.2005
Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna
Przysługujące Pani prawo własności nieruchomości znajduje swą ochroną w naczelnych aktach prawnych obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej. Począwszy od konstytucji RP, która w art. 21 oraz (...)