Jak uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych? - opinia prawna

 

Stan faktyczny

Osoby miÄ™dzy 13 a 18 rokiem życia posiadajÄ… tylko częściowÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych. Uniemożliwia to danej osobie samodzielne zawieranie umów, a przede wszystkim powoduje zależność od rodziców lub opiekunów. W przypadku, kiedy osoba niepeÅ‚noletnia jest samodzielna i jej zarobki pozwalajÄ… na samodzielne życie, jakie dokumenty musi zÅ‚ożyć i w jakim sÄ…dzie aby uzyskać peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych i tym samym tworzyć swojÄ… sytuacjÄ™ prawnÄ… oraz być niezależnym od opiekunów i ich decyzji? Czy poza zawarciem zwiÄ…zku małżeÅ„skiego, który przyczynia siÄ™ do nabycia peÅ‚nej zdolnoÅ›ci, istnieje taka możliwość?

Opinia prawna

Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie:

  • Kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zmianami),

  • Kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. 1964 r., Nr 9, poz. 60 ze zmianami),

  • Kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (tekst pierwotny: Dz. U. 1974 r., Nr 24 poz. 141 ze zmianami).

FunkcjonujÄ…ca w polskim porzÄ…dku prawnym definicja pojÄ™cia peÅ‚noletnoÅ›ci jest jednoznaczna. Zgodnie bowiem z art. 10 kodeksu cywilnego, czÅ‚owiek (osoba fizyczna) osiÄ…ga peÅ‚noletność z mocy samego prawa z chwilÄ…, a Å›ciÅ›le rzecz ujmujÄ…c, z dniem ukoÅ„czenia osiemnastego roku życia. Klarowne sÄ… też zasady obliczania wieku osoby fizycznej, co znajduje zastosowanie do ustalenia dokÅ‚adnego momentu uzyskania peÅ‚noletnoÅ›ci, a mianowicie, termin liczony w latach upÅ‚ywa – zgodnie z zasadÄ… wyrażona w art. 112 k.c. – zawsze z poczÄ…tkiem ostatniego dnia, który datÄ… odpowiada poczÄ…tkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia nie byÅ‚o w ostatnim miesiÄ…cu- w ostatnim dniu miesiÄ…ca. Dla przykÅ‚adu wiÄ™c, jeżeli osoba urodziÅ‚a siÄ™ dnia 28 lutego, to kolejne lata bÄ™dzie koÅ„czyÅ‚a rankiem 28 lutego nastÄ™pnego roku i oczywiÅ›cie w tym samym dniu bÄ™dzie rozpoczynaÅ‚ bieg rok nastÄ™pny, jeżeli natomiast urodziÅ‚a siÄ™ dnia 29 lutego, to kolejne lata bÄ™dzie koÅ„czyÅ‚a o godzinie 0.00 dnia
29 lutego bądź też 28 lutego, w zależności od tego, czy luty będzie miał 28 czy 29 dni.

Uzyskanie peÅ‚noletnoÅ›ci jest możliwe w trybie szczególnym, a mianowicie w drodze zawarcia przez maÅ‚oletniego zwiÄ…zku małżeÅ„skiego. BiorÄ…c pod uwagÄ™ treść art. 10 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego należy zauważyć, iż w ten sposób uzyskać peÅ‚noletność może jedynie maÅ‚oletnia kobieta, to jest kobieta miÄ™dzy 16 a 18 rokiem życia. Mężczyzna bowiem w wyjÄ…tkowych sytuacjach, po uzyskaniu uprzedniej zgody sÄ…du opiekuÅ„czego, może zawrzeć zwiÄ…zek małżeÅ„ski dopiero po ukoÅ„czeniu 18 lat, a wiÄ™c w chwili, kiedy jest już osobÄ… peÅ‚noletniÄ….

Zgodnie z regulacjÄ… wyżej przedstawionÄ…, nie istnieje żaden inny sposób uzyskania peÅ‚noletnoÅ›ci przez osobÄ™ majÄ…cÄ… mniej niż lat 18.
Uzyskanie przez danÄ… osobÄ™ peÅ‚noletnoÅ›ci jest istotne dla okreÅ›lenia, czy posiada ona peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych. TakowÄ… bowiem, zgodnie z art. 11 kodeksu cywilnego posiada jedynie osoba peÅ‚noletnia. Zdolność do czynnoÅ›ci prawnych to możliwość nabywania we wÅ‚asnym imieniu praw i obowiÄ…zków z zakresu prawa cywilnego. Osoba peÅ‚noletnia, a zarazem nie ubezwÅ‚asnowolniona, może swym wÅ‚asnym dziaÅ‚aniem nabywać i tracić prawa oraz zaciÄ…gać zobowiÄ…zania, mówiÄ…c inaczej, wywoÅ‚ywać skutki prawne w drodze czynnoÅ›ci prawnych.

Jak wynika z art.15 kodeksu cywilnego, osoby maÅ‚oletnie, które ukoÅ„czyÅ‚y 13 rok życia (a także osoby ubezwÅ‚asnowolnione częściowo) posiadajÄ… jedynie ograniczonÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych. Powyższe oznacza, iż zasadniczo (tj. z zastrzeżeniem wyjÄ…tków przewidzianych w ustawie) ważność czynnoÅ›ci prawnych, przez które osoba o ograniczonej zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnej zaciÄ…ga zobowiÄ…zanie lub rozporzÄ…dza swoim prawem, uzależniona jest od zgody jej przedstawiciela ustawowego. Dotyczy to zarówno czynnoÅ›ci prawnych jednostronnych, jak i dwustronnych, czyli praktycznie rzecz biorÄ…c umów.

Zgodnie z art. 18 kodeksu cywilnego odnoszÄ…cym siÄ™ do kwestii ważnoÅ›ci umowy, która zostaÅ‚a zawarta przez osobÄ™ ograniczonÄ… w zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, to ważność takiej umowy, zależy od jej potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego.

Potwierdzenia umowy, a Å›ciÅ›lej rzecz ujmujÄ…c - potwierdzenia oÅ›wiadczenia woli zÅ‚ożonego w umowie przez osobÄ™ majÄ…cÄ… ograniczonÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych, może dokonać jej przedstawiciel ustawowy, czyli jedno z rodziców lub oboje, opiekun lub też kurator (kiedy osoba ma ustalonego odpowiednio opiekuna czy kuratora). Potwierdzić umowÄ™ może również sama osoba ograniczona w zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych - po uzyskaniu peÅ‚nej zdolnoÅ›ci do tych czynnoÅ›ci, a wiÄ™c jeżeli umowÄ™ zawarÅ‚a osoba niepeÅ‚noletnia, może jÄ… potwierdzić po uzyskaniu peÅ‚noletnoÅ›ci, czyli po ukoÅ„czeniu lat osiemnastu (a kobieta także po wczeÅ›niejszym zawarciu zwiÄ…zku małżeÅ„skiego).
Na marginesie można zaznaczyć iż mimo, że art. 18 kodeksu cywilnego posÅ‚uguje siÄ™ pojÄ™ciem „ważność umowy” to powszechnie przyjmuje siÄ™, iż w rzeczywistoÅ›ci chodzi tu nie o nieważność takiej umowy, a o zawieszonÄ… skuteczność. Czynność takÄ… okreÅ›la siÄ™ mianem „niezupeÅ‚nej” czy też „kulejÄ…cej”.

IstniejÄ… również sytuacje, w których potwierdzenie dokonania czynnoÅ›ci prawnej przez przedstawiciela ustawowego osoby o ograniczonej zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych nie jest instytucjÄ… wystarczajÄ…cÄ… dla ważnoÅ›ci owej czynnoÅ›ci. Chodzi tu o przypadki, kiedy ważność jest uzależniona od zgody sÄ…du opiekuÅ„czego. Przypadek taki przewiduje art. 101 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego, zgodnie z którym czynnoÅ›ci przekraczajÄ…ce zakres zwykÅ‚ego zarzÄ…du majÄ…tkiem dziecka wymagajÄ… zgody sÄ…du opiekuÅ„czego. Gdyby wiÄ™c przykÅ‚adowo maÅ‚oletni, majÄ…cy ponad trzynaÅ›cie lat, zawarÅ‚ umowÄ™ majÄ…cÄ… na celu sprzedaż odziedziczonej nieruchomoÅ›ci, nawet za zgodÄ… rodziców, ale bez zgody sÄ…du, to takiej umowy rodzice nie mogliby już potwierdzić. Po uzyskaniu zgody musieliby zawrzeć nowÄ… umowÄ™.

Niektóre czynnoÅ›ci prawne dokonane przez maÅ‚oletniego powyżej 13 roku życia nie wymagajÄ… zgody jego przedstawiciela ustawowego. Chodzi tu po pierwsze o czynnoÅ›ci należące do grupy czynnoÅ›ci nie bÄ™dÄ…cych czynnoÅ›ciami zobowiÄ…zujÄ…cymi. PrzykÅ‚adowo osoba taka może, bez zgody przedstawiciela ustawowego, przyjąć darowiznÄ™ uczynionÄ… na jej rzecz, pod warunkiem jednak, że darowizna nie zawiera żadnego obciążenia.

Po drugie, jak zostaÅ‚o to uregulowane w art. 20 kodeksu cywilnego, osoba ograniczona w zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Ponieważ przepis ten nie okreÅ›la, co należy rozumieć przez użyte w nim zwroty, trzeba siÄ™gnąć do pojęć powszechnie (potocznie) używanych. Za umowy w drobnych bieżących sprawach życia codziennego uznaje siÄ™ wiÄ™c chociażby umowy sprzedaży gazety w kiosku, czy artykuÅ‚ów spożywczych w sklepie.
Po trzecie, zgodnie z art. 22 kodeksu cywilnego, jeżeli przedstawiciel ustawowy osoby ograniczonej w zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych oddaÅ‚ jej okreÅ›lone przedmioty majÄ…tkowe do swobodnego użytku, osoba ta uzyskuje peÅ‚nÄ… zdolność w zakresie czynnoÅ›ci prawnych, które tych przedmiotów dotyczÄ…. WyjÄ…tek stanowiÄ… czynnoÅ›ci prawne, do których dokonania nie wystarcza wedÅ‚ug ustawy zgoda przedstawiciela ustawowego.

Praktyczne znaczenie regulacji zawartej w art. 22 jest niewielkie. Przepis przyznaje peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnej tylko w zakresie przedmiotów oddanych osobie majÄ…cej ograniczonÄ… zdolność prawnÄ…, do swobodnego użytku i to wyłącznie przedmiotów oddanych przez jej przedstawiciela ustawowego. Nie dotyczy on natomiast przedmiotów (w tym oczywiÅ›cie i pieniÄ™dzy) danych przez inne osoby. Zwrot „swobodny użytek” ogranicza zakres możliwoÅ›ci rozporzÄ…dzania nimi. Osoby majÄ…ce ograniczonÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych najczęściej otrzymujÄ… przedmioty majÄ…tkowe od przedstawicieli ustawowych (rzadziej od innych osób), ale najczęściej do - polegajÄ…cego na korzystaniu - użytku zwykÅ‚ego, nie zaÅ› do użytku swobodnego, oznaczajÄ…cego możność dysponowania nim bez zgody przedstawiciela ustawowego, od którego przedmiot pochodzi. Co wiÄ™cej chodzi tu o przedmioty drobne, a wiÄ™c niewielkie kwoty pieniężne, zabawki czy np. owoce. Przepis nie dotyczy rzeczy przedstawiajÄ…cych wiÄ™kszÄ… wartość. Nie może mieć zastosowania do przedmiotów, na których zbycie nawet przedstawiciel ustawowy musiaÅ‚by mieć zgodÄ™ sÄ…du opiekuÅ„czego (o czym byÅ‚a już wyżej mowa, a co wynika jasno z treÅ›ci art. 101 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego).


OdrÄ™bnÄ… jest kwestia dysponowania wÅ‚asnym zarobkiem, przez osobÄ™ majÄ…cÄ… wiÄ™cej niż 13 lat jednak mniej niż lat 18. W prawie pracy bowiem, inaczej niż na gruncie prawa cywilnego gdzie do dokonywania czynnoÅ›ci prawnych, przez które osoba ograniczona w zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych zaciÄ…ga zobowiÄ…zania lub rozporzÄ…dza majÄ…tkiem potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego, osoba taka, może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiÄ…zać stosunek pracy oraz dokonywać czynnoÅ›ci prawnych, które dotyczÄ… tego stosunku. Tylko w razie, gdy stosunek ten sprzeciwia siÄ™ dobru tej osoby, przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sÄ…du opiekuÅ„czego może go rozwiÄ…zać.

Co prawda, zdolność pracowniczÄ… (czyli zdolność bycia pracownikiem) posiada osoba, która ukoÅ„czyÅ‚a osiemnaÅ›cie lat (art. 22 § 2 kodeksu pracy), jednakże na mocy szczególnych przepisów dziaÅ‚u IX kodeksu pracy, dozwolone jest również zatrudnianie mÅ‚odocianych, tj. osób miÄ™dzy 16 a 18 rokiem życia. JeÅ›li zaÅ› chodzi o pracÄ™ osób poniżej 16 roku życia, to w zasadzie na mocy art. 190 § 2 kodeksu pracy, jest ona zabroniona. Jeżeli zaÅ› zdarzyÅ‚oby siÄ™, iż osoba taka zostaÅ‚aby zatrudniona, to na pracodawcy ciążyÅ‚by bezwzglÄ™dny obowiÄ…zek natychmiastowego odsuniÄ™cia jej od pracy i wypowiedzenia stosunku pracy.
Jak wyraźnie stanowi o tym art. 21 kodeksu cywilnego, osoba ograniczona w zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporzÄ…dzać swoim zarobkiem, chyba że sÄ…d opiekuÅ„czy z ważnych powodów inaczej postanowi.

Przez zarobek należy rozumieć nie tylko wynagrodzenie za pracÄ™ osób pozostajÄ…cych w stosunku pracy (w tym w stosunku naruszajÄ…cym obowiÄ…zujÄ…ce przepisy), ale wszelkie korzyÅ›ci zwiÄ…zane ze Å›wiadczeniem usÅ‚ug, np. w ramach przygotowania do zawodu, prac sezonowych, dorywczych, z tytuÅ‚u udziaÅ‚u w konkursach, zawodach sportowych. Zarobkiem w rozumieniu przepisu bÄ™dzie też stypendium. Tak wiÄ™c, Å›wiadczeniem nazywanym zarobkiem może być zarówno Å›wiadczenie w pieniÄ…dzu, jak i w naturze.

Skoro ustawodawca zezwala osobie majÄ…cej ograniczonÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych na swobodne dysponowanie zarobkiem, należy przyjąć iż osoba o ograniczonej zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnej może również swobodnie dysponować przedmiotem, który nabywa ona za zarobione przez siebie pieniÄ…dze.

Należy przy tym pamiętać, iż zasadniczo rozporządzenie zarobkiem przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych nie podlega kontroli jej przedstawiciela ustawowego.

W stosunku do rodziców, jako przedstawicieli ustawowych, zasadÄ™ tÄ™ wyraża art. 101 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego, stanowiÄ…c, że zarzÄ…d sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Możliwość rozporzÄ…dzania zarobkiem przez osobÄ™ majÄ…cÄ… ograniczonÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych bez zgody przedstawiciela ustawowego nie oznacza jednak, że przedstawiciel taki nie powinien interesować siÄ™ sposobem, w jaki osoba ta nim rozporzÄ…dza. Gdyby okazaÅ‚o siÄ™, że wykorzystuje ona zarobek niewÅ‚aÅ›ciwie (np. przeznacza go na Å›rodki odurzajÄ…ce), zawsze może zwrócić siÄ™ do sÄ…du opiekuÅ„czego o wydanie postanowienia okreÅ›lajÄ…cego sposób dysponowania osiÄ…ganymi Å›rodkami. PodstawÄ™ do wydania takiego postanowienia bÄ™dzie stanowiÅ‚ art. 21 in fine. Orzeczenie takie może polegać na upoważnieniu przedstawiciela ustawowego do pobierania wynagrodzenia przypadajÄ…cego osobie ograniczonej w zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych i wydawania jej tylko części tego wynagrodzenia do swobodnego użytku.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.