Posiadanie samoistne i zależne

Pytanie:

"Czym różni się posiadanie samoistne i zależne?"

Odpowiedź prawnika: Posiadanie samoistne i zależne

Posiadanie samoistne polega na tym, że posiadacz włada rzeczą jak właściciel wykorzystując taką faktyczną możliwość władania rzeczą, do jakiej właściciel jest uprawniony. Tylko ten, kto rzeczą faktycznie włada z zamiarem władania dla siebie), jest jej posiadaczem samoistnym. Wola posiadania więc jest skierowana na określony rodzaj, a raczej zakres władztwa. Natomiast jeśli chodzi o posiadanie zależne, to jak wskazuje się w doktrynie „istotą posiadania zależnego w rozumieniu art. 336 jest władztwo nad cudzą rzeczą w zakresie odpowiadającym prawu podmiotowemu - innemu niż własność - które posiadacz wykonuje. Posiadanie zależne powstaje na ogół w wyniku wydania rzeczy na podstawie umowy o czasowe z niej korzystanie.”


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Agnieszka 2020-11-20 18:35:23

    Poprawna treść, ale byłaby wartościowsza, gdyby była wzmocniona przykładami. To serwis dla zwykłych ludzi, więc trzeba operować językiem zrozumiałych dla tychże czytelników ;-)

  • samoistny 2020-01-31 14:06:22

    Tesciowie moi w 1967 r po slubie z ich córką dali nam jako posag lokal mieszkalny w którym mieszkam do dzisiaj czyli 50 lat . Jednak w roku 1973 r tesciowa zmarła nie robiąc testamentu, w 1989 r zmarł teść i zostawil testament , w którym cały majątek zapisał siostrze żony w tym zajmowany przez moją rodzine lokal mieszkalny. Czy przez te 50 lat ponosząc wszystkie koszty utrzymania w tym podatek od nieruchomości byłem posiadaczem samoistnym , czy zależnym ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika