Posiadanie samoistne i zależne

Pytanie:

Czym różni się posiadanie samoistne i zależne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Posiadanie samoistne polega na tym, że posiadacz włada rzeczą jak właściciel wykorzystując taką faktyczną możliwość władania rzeczą, do jakiej właściciel jest uprawniony. Tylko ten, kto rzeczą faktycznie włada z zamiarem władania dla siebie), jest jej posiadaczem samoistnym. Wola posiadania więc jest skierowana na określony rodzaj, a raczej zakres władztwa. Natomiast jeśli chodzi o posiadanie zależne, to jak wskazuje się w doktrynie „istotą posiadania zależnego w rozumieniu art. 336 jest władztwo nad cudzą rzeczą w zakresie odpowiadającym prawu podmiotowemu - innemu niż własność - które posiadacz wykonuje. Posiadanie zależne powstaje na ogół w wyniku wydania rzeczy na podstawie umowy o czasowe z niej korzystanie.”

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Agnieszka

20.11.2018 18:35:23

Re: Posiadanie samoistne i zależne

Poprawna treść, ale byłaby wartościowsza, gdyby była wzmocniona przykładami. To serwis dla zwykłych ludzi, więc trzeba operować językiem zrozumiałych dla tychże czytelników ;-)

samoistny

31.1.2018 14:6:22

Re: Posiadanie samoistne i zależne

Tesciowie moi w 1967 r po slubie z ich córką dali nam jako posag lokal mieszkalny w którym mieszkam do dzisiaj czyli 50 lat . Jednak w roku 1973 r tesciowa zmarła nie robiąc testamentu, w 1989 r zmarł teść i zostawil testament , w którym cały majątek zapisał siostrze żony w tym zajmowany przez moją rodzine lokal mieszkalny. Czy przez te 50 lat ponosząc wszystkie koszty utrzymania w tym podatek od nieruchomości byłem posiadaczem samoistnym , czy zależnym ?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • 7.11.2018

  Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia

  Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)

 • 18.11.2018

  Opłata za posiadanie psa

  Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić i na jakich zasadach.

 • 20.3.2017

  Jak liczy się termin zasiedzenia?

  Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Długość terminów zasiedzenia nie może (...)

 • 25.5.2016

  Jak uzyskać uwłaszczenie?

  Często się zdarza, że nie interesujemy się i nie dbamy o stan prawny naszych nieruchomości. Skutkiem tego może być nasze zaskoczenie, gdy chcemy komuś darować lub sprzedać nieruchomość i okazuje (...)