Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego

Pytanie:

"Czy po naruszeniu posiadania samoistny posiadacz nieruchomości może żądać od policji przywrócenia stanu czy musi sam ten stan przywrócić samodzielnie?"

Odpowiedź prawnika: Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego

Posiadaczem samoistnym rzeczy jest osoba, która nią faktycznie włada jak właściciel. Nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze. Oznacza to, że nawet jeżeli osoba, która "wytrąciła" Pana z posiadania, działała bez tytułu prawnego i pozbawiła Pana posiadania w złej wierze, nie może Pan samowolnie odebrać jej posiadania. Zakaz taki został ustanowiony w interesie porządku publicznego. Zakaz ten jest bezwzględny i generalny i dotyczy samowolnego naruszania, tzn. naruszeń, do dokonania których naruszyciel nie miał uprawnienia. Odnośnie wytrącenia z posiadania nieruchomości, posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni. Jednakże, aby móc przywrócić stan poprzedni należy działać niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przez inną osobę (to znaczy bezpośrednio po naruszeniu posiadania), a ponadto posiadaczowi nie wolno stosować przy tym przemocy względem osoby naruszającej posiadanie. Posiadaczowi przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem. A zatem powinien Pan się zwrócić do sądu z pozwem przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie o przywrócenie stanu poprzedniego. Pozew należy złożyć do sądu rejonowego (bez względu na wartość przedmiotu sporu), a miejscowo wyłącznie właściwy w sprawie o posiadanie nieruchomości będzie sąd miejsca jej położenia. W sprawach o naruszenie posiadania sąd bada jedynie ostatni stan posiadania i fakt jego naruszenia, nie rozpoznając samego prawa ani dobrej wiary pozwanego. Należy pamiętać, że roszczenie wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia. Jeżeli w wyniku postępowania sąd przywróci Panu utracone posiadanie to takie przywrócone posiadanie poczytuje się za nie przerwane.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jan Hołub 2015-12-16 06:29:21

    Podczas pośrednictwa urzędu w zamianie mieszkania własnościowego na lokal komunalny, wydano wadliwą decyzję, która to spowodowała powstanie aż 9 letniego postepowania administracyjnego z rażącym naruszeniem prawa o przewlekłości w wyniku którego mieszkanie komunalne przestało być lokalem komunalnym gdyż nieruchomość została zwrócona spadkobiercom. To spowodowało, że utraciłem możliwość zajęcia i zasiedlenia oraz wykupienia na własność tego mieszkania a moje mieszkanie własnosciowe 9 lat temu oddałem, tj. zgodnie z wydaną decyzją w terminie 1 miesiaca. Obecnie jakie mam prawa do przywrócenia stanu posiadania, tj. odzyskania mojego w/w mieszkania własnościowego lub zwrot jego wartości od urzędu ?.

  • Hanna Uljasz 2015-03-27 22:54:24

    Witam serdecznie, Mam wiele do napisania ale nie mogę zanudzać,zostałam wymeldowana na bruk z domu rodzinnego przez byłą bartową. Brat mój zginął tragicznie w miejscu gdzie mieszkałam i byłam zameldowana ja i moje dzieci.To był mój dom rodzinny,nie posiadam mieszkania i mam trudną sytuację materialną.Nie mamy gdzie mieszkać i dlatego walczymy. Spadek ustawowo odziedziczyła małoletnia bratanica, z czego prawnym opiekunem jest jej matka a moja była bratowa. Zostałam wymeldowana oczywiście odwołałam się do Wojewody i teraz mam 30 dni do Sądu Administracyjnego. Byłam już u Pani Rzecznik Praw Obywatelskich. Proszę o poradę i pomoc . Z poważaniem, Hanna Uljasz tel.607558492

  • slawek 2013-05-06 18:27:57

    witam. moje pytanie jest nastepujace i po krotce historia z ktora mam problem. pewien czas temu oddałem nawigacje do naprawy aby wymieniono wejście USB. nawigacja była sprawna przy oddawaniu. Po 2 miesiącach zwlekania sprawy przez punkt serwisowy okazało się że nawigacja została całkowicie uszkodzona do stanu ze się w ogolę nie włącza. Na kartce która otrzymałem od nich zostało napisane wymiana USB. Nawigacji nie odebrałem proszę o poradę bo nie wiem co robić. Z góry dziękuje.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika