Czy PESEL jest daną osobową?

Pytanie:

"Czy zwykły obywatel ma szanse uzyskać dane innej osoby ze zbioru PESEL bez podania podstawy prawnej upoważniającej do otrzymania tych danych? Jeśli nie, to dlaczego nr PESEL jest pojedynczą daną osobową? Bez otrzymania informacji ze zbioru PESEL nie jesteśmy w stanie zidentyfikować osoby."

Odpowiedź prawnika: Czy PESEL jest daną osobową?

Wg ustawy o ewidencji ludności oraz dowodach osobistych dane ze zbiorów PESEL mogą być udostępnione osobom i jednostkom organizacyjnym, jeżeli wykażą w tym interes prawny.

Numer PESEL ma charakter osobowy, ponieważ jest możliwe ustalenie tożsamości osoby, której ona dotyczy. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 listopada 2000 r. (II SA 1860/00) wyraźnie stwierdził, iż PESEL jest informacją osobową (a warto zauważyć, że ówczesny stan prawny zawężał pojęcie danych osobowych w stosunku do dzisiejszego, więc tym bardziej w obecnym stanie prawnym numer PESEL jest informacją o charakterze osobowym).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika