Środki na ochronę przeciwpożarową
Co przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz ustawy o ochotniczych strażach pożarnych?
Nowelizacja zakłada doprecyzowanie przepisów zmierzających do poprawy sytuacji członków ochotniczych straży pożarnych oraz samych stowarzyszeń, które są jednymi z podstawowych podmiotów systemu bezpieczeństwa wewnętrznego, zapewniających sprawną i skuteczną realizację specyficznych zadań.
Ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz ustawy o ochotniczych strażach pożarnych dokonuje zmiany określonych w art. 38 i 39 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2024 r. poz. 275 i 1222) zasad rozdziału 10% wpływów uzyskanych przez zakłady ubezpieczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia na cele ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 38 tej ustawy zakłady ubezpieczeń są obowiązane przekazywać Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej 10% sumy wpływów uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia na uzasadnione potrzeby jednostek ochrony przeciwpożarowej. Środki te Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przekazuje w równej wysokości po 50% ochotniczym strażom pożarnym oraz pozostałym jednostkom ochrony przeciwpożarowej z wyłączeniem związków ochotniczych straży pożarnych.
Według art. 39 ust. 1 tej ustawy środki te są przeznaczone wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej, a sposób i tryb rozdziału tych środków określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie sposobu i trybu rozdziału środków finansowych przeznaczonych wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej (Dz.U. poz. 2732) wydane na podstawie art. 39 ust. 2 tejże ustawy.
Nowelizacja w art. 1 zmieniającym art. 38 i 39 ustawy o ochronie przeciwpożarowej przewiduje się, że środki finansowe pochodzące z wpływów uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia na określone cele ochrony przeciwpożarowej będą przekazywane w równych częściach po 50% Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej oraz Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z ustawą Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej będzie przedkładać Sejmowi w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku sprawozdanie z wydatkowania tych środków w roku poprzednim.
Ponadto nowelizacja w art. 2, w ustawie z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 233) rozszerza katalog zadań ochotniczych straży pożarnych oraz czyni ten katalog otwartym przez dodanie w art. 3 zmienianej ustawy, we wprowadzeniu do wyliczenia wyrazów „w szczególności”. Nowym zadaniem dodawanym do katalogu zadań ochotniczych straży pożarnych jest ,,zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia”.
Kiedy nowelizacja wchodzi w życie?
Przepisy ustawy przewidują wejście w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?