Ustawa o udziale Polski w Systemie Wjazdu/Wyjazdu
Ustawa przyjęta przez Senat
Senat przyjął 7 listopada br. bez poprawek ustawę o udziale Polski w Systemie Wjazdu/Wyjazdu (EES). Regulacja dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych. System EES służy zautomatyzowaniu odpraw granicznych, zwiększeniu ich efektywności oraz skuteczniejszemu zarządzaniu granicami zewnętrznymi, co będzie miało bezpośredni wpływ na podniesienie bezpieczeństwa obywateli UE.
Zdaniem rządu, Polska jest technicznie przygotowana do uruchomienia systemu będącego zautomatyzowanym systemem IT, pozwalającym rejestrować obywateli państw trzecich wjeżdżających do UE. Nowy system to jeden z kilku systemów IT, które UE wdroży w najbliższych latach, aby walczyć z przestępczością i zapewnić bezpieczeństwo granic.
Ustawa o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Wjazdu/Wyjazdu umożliwi polskim organom i służbom udział w systemie poprzez nadanie odpowiednich uprawnień, określenie zasad i sposobu realizacji udziału w tym systemie oraz obowiązków i uprawnień organów i służb dotyczących przetwarzania danych.
Najważniejsze rozwiązania
System będzie rejestrował dane dotyczące wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich, którzy przekraczają granice zewnętrzne państw członkowskich.
W ramach EES funkcjonariusze Straży Granicznej będą skanować odciski palców i robić zdjęcia osób przekraczających granicę, a informacje te będą zapisywane w pliku cyfrowym.
System będzie automatycznie obliczał okres dozwolonego pobytu na terenie obszaru Schengen.
Wdrożenie EES ma pozwolić na odejście od stemplowania dokumentów podróży.
Co dalej z ustawą?
Prace rządowe nad projektem zakończyły się 8 października br. przyjęciem przez Radę Ministrów i skierowaniem projektu do prac parlamentarnych. Sejm uchwalił te rozwiązania 18 października br. i tego samego dnia przekazał uchwaloną ustawę do Senatu. Izba wyższa 7 listopada br. przyjęła rozwiązania bez poprawek. Teraz przepisy trafią do podpisu prezydenta.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?