Prawo administracyjne: Pozostałe - Artykuły

Nowe standardy ochrony małoletnich

12.5.2024

Po tragicznej śmierci Kamilka z Częstochowy zapewniono system ochrony dzieci przed przemocą, który wprowadziły przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nazwane „ustawą Kamilka”.

Edukacja z wojskiem

23.4.2024

Rozpoczął się pilotaż programu „Edukacja z wojskiem” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej ma objąć około 3,5 (...)

Przepisy aktu o usługach cyfrowych wchodzą w życie

23.2.2024

Unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) zaczął obowiązywać w Unii Europejskiej. W Ministerstwie Cyfryzacji odbyły się już konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację. Nowe przepisy mają poprawić (...)

Usługi sąsiedzkie od 1 listopada

6.11.2023

1 listopada br. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wprowadza m.in. usługi sąsiedzkie jako nową formę usług opiekuńczych. Gminy, które zdecydują się realizację tej formy wsparcia, będą mogły uzyskać dofinansowanie w ramach Korpusu Wsparcia (...)

Nowe usługi społeczne od 1 listopada

23.10.2023

1 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wprowadza m.in. nową formę usług społecznych – usługi sąsiedzkie. To wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które potrzebują pomocy np. przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu (...)

Świadczenia dla studentów w roku akademickim 2023/2024

4.10.2023

Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, niezależnie od wieku, kształcący się na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich mogą ubiegać się o bezzwrotne wsparcie finansowe. Wśród form pomocy są: stypendium socjalne, stypendium dla (...)

Wybory 2023 - ważne dla wyborców!

26.9.2023

Po zmianach przepisów wyborcy, którzy w ostarnich latach przeprowadzali się lub zmieniali nazwisko, mogą mieć problemy z głosowaniem... Dowiedz się, jakie twoje dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW), gdzie i czy możesz głosować? O czym jeszcze powinien (...)

„Gotowi na 55”

25.8.2023

W europejskim prawie o klimacie zapisano obowiązkowy unijny cel klimatyczny: ograniczenie emisji w UE o co najmniej 55% do 2030 r. Państwa UE pracują nad nowymi przepisami, które pozwolą ten cel osiągnąć, a do 2050 r. uczynić UE neutralną dla klimatu. Logicznie rozumując, doprowadzi (...)

Jak uzyskać paszport tymczasowy w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie?

26.7.2023

Paszport tymczasowy w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie możesz otrzymać, jeśli: utraciłeś lub zapomniałeś zabrać ze sobą paszportu lub dowodu osobistego; posiadasz paszport lub dowód osobisty, który stracił ważność; złożyłeś wniosek o wydanie paszportu biometrycznego, (...)

Nowa odsłona programu Samodzielność-Aktywność-Mobilność

23.7.2023

Duże zainteresowanie programem Samodzielność-Aktywność-Mobilność dofinansowującym m.in. zakup samochodów dla osób z niepełnosprawnościami sprawiło, że zniesiona została maksymalna kwota przeznaczona na realizację programu. Rada nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji (...)

Laptopy dla czwartoklasistów i bony dla nauczycieli

19.7.2023

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie IV klas publicznych i niepublicznych szkół podstawowych otrzymają bezpłatne laptopy, a nauczyciele dofinansowanie w wysokości 2,5 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego. Podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawa o wsparciu (...)

Wymagania dla gospodarstw utrzymujących świnie na własny użytek

31.5.2023

Od 10 maja 2023 r. obowiązują zmiany przepisów polegające na odstąpieniu od części wymagań związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zmniejszone wymagania dotyczą gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Należy pamiętać, (...)

RODO - czy się sprawdza?

29.5.2023

Minęło 5 lat od rozpoczęcia bezpośredniego stosowania w obiegu prawnym RODO, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich (...)

Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku

22.5.2023

Już we wtorek, 23 maja ponad 500 tys. uczniów z ponad 12 600 szkół przystąpi do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie będą rozwiązywać zadania kolejno z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi także blisko 14,5 tys. uczniów (...)

Jak złożyć online wniosek o paszport dla dziecka?

10.5.2023

Od 31 marca 2023 r. formalności związane z wnioskowaniem o paszport dla dziecka do 12. roku życia, ale też dla osoby ubezwłasnowolnionej, będą jeszcze prostsze. Wchodzą nowe rozwiązania, wygodne dla rodziców i opiekunów osób ubezwłasnowolnionych – osób, którym (...)

Świadectwa charakterystyki energetycznej - zmiany od kwietnia

15.3.2023

Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej nie jest wcale nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia nowelizacją przepisów pojawiło się wokół tego tematu wiele pytań i wątpliwości. Poznaj najważniejsze zmiany.

Egzamin maturalny w roku 2023 oraz 2024

30.1.2023

Poznaj najważniejsze zmiany w zasadach organizowania i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 i 2024 r. w obu formułach, tj. Formule 2015 i Formule 2023.

Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023

18.1.2023

Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (...)

Uprawnienia MŚP wobec platform i wyszukiwarek internetowych

27.11.2022

Coraz więcej przedsiębiorców działa na platformach internetowych. Trudno już wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez obecności w sieci.  Dowiedz się, jakie prawa przysługują przedsiębiorcom w relacjach z platformami internetowymi i wyszukiwarkami internetowymi.

Nauka w publicznych przedszkolach jest bezpłatna

6.9.2022

Zmuszanie rodziców do kupowania książek, kart obserwacji, kart pracy jest nieuprawnionym nakładaniem na rodziców dodatkowych opłat za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego. Takie działanie nie ma podstaw prawnych.

Kształcenie na odległość – rekrutacja 2022/2023

18.8.2022

Rodzicu, planujesz wyjazd lub przebywasz z rodziną za granicą? Chcesz, aby Twoje dziecko kształciło się w języku polskim i sprawnie się nim posługiwało? Zapisz je do szkół w systemie kształcenia na odległość (online) koordynowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

27.6.2022

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Nowy system rozliczania prosumenta

14.6.2022

Wprowadzenie net-billingu, czyli systemu wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta, to najważniejsza zmiana w ramach nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 29 października 2021 r. 

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika