Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku
Już we wtorek, 23 maja ponad 500 tys. uczniów z ponad 12 600 szkół przystąpi do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie będą rozwiązywać zadania kolejno z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi także blisko 14,5 tys. uczniów z Ukrainy.
Daty
W 2023 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 23 do 25 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.
- 23 maja, wtorek – język polski, godz. 9:00, czas trwania: 120 minut,
- 24 maja, środa – matematyka, godz. 9:00, czas trwania: 100 minut,
- 25 maja, czwartek – język obcy nowożytny, godz. 9:00, czas trwania: 90 minut.
Zasady
W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony o nie więcej niż:
- 60 minut – w przypadku języka polskiego,
- 50 minut – w przypadku matematyki,
- 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.
W 2023 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych:
- ponad 502 800 uczniów z ponad 12 600 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 508 000arkuszy,
- ponad 14 450 uczniów–obywateli Ukrainy z ok. 4 100 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad43 400 arkuszach.
Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 215 różnego rodzaju arkuszy, w tym:
- 61 arkuszy z języka polskiego, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim,
- 62 arkusze z matematyki w języku polskim, litewskim oraz ukraińskim,
- 92 arkusze i 26 płyt z języków obcych nowożytnych, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim.
Największa grupa ósmoklasistów (97,8 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów.
Spośród ok. 14 400 uczniów–obywateli Ukrainy największa grupa (73 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język rosyjski. Do egzaminu z tego języka przystąpi 25,9 proc. uczniów z Ukrainy. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego) przystąpi łącznie 1,1 proc. spośród wszystkich zgłoszonych uczniów.
Wyniki
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przesłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca br.
Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?