Okazanie dokumentów policjantowi

Pytanie:

"W czasie kontroli drogowej policjant okazuje w sposób czytelny dokumenty, natomiast nie daje ich do ręki celem sprawdzenia. Kontrolowany natomiast musi przekazać dokumenty policjantowi. Moim zdaniem jest różnica pomiędzy okazaniem a przekazaniem dokumentów. Kodeks drogowy tego nie precyzuje. Jakie przepisy to regulują szczegółowo? Czy istnieje przepis mówiący, ze dokumenty należy dać policji, a policjant tylko pokazuje z pewnej odległości?"

Odpowiedź prawnika: Okazanie dokumentów policjantowi

Powyższe kwestie są uregulowane w Ustawie o policji.

Zgodnie z ustawą, policja wykonuje odpowiednie czynności w celu rozpoznawania, zapobiegania oraz wykrywania przestępstw i wykroczeń. Na podstawie art. 15 ustawy, przy wykonywaniu wyżej wymienionych czynności, policji przysługuje prawo legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości. Uprawnienie to należy rozumieć jako możliwość wzięcia do ręki dokumentu.

Ustawa przewiduje, w art. 61, w określonych sytuacjach, obowiązek okazania przez funkcjonariusza legitymacji, w taki sposób, aby zainteresowana osoba miała możliwość odczytać i zanotować numer i organ który wydał legitymację, oraz nazwisko policjanta. Jest to jednak tylko obowiązek okazania, a jego wykonanie nie obliguje do przekazania dokumentu zainteresowanej osobie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Ghjj 2022-12-21 22:42:52

  A co w przypadku kradzieży okazujesz policjantowi on dokument zatrzymuje i co dalej ? Ty mu dałeś dokument to jest kradzież czy nie?

 • Xyz 2021-06-04 18:19:32

  Hahaha, prawnik udzielał odpowiedzi? Chyba student inna pewno nie prawa. Ustawa o policji dotyczy policji i nie można z niej wywodzić obowiązków wobec obywatela. PKORD nie definiuje w jaki sposób ma nastąpić ?sprawdzanie dokumentów? wg. Art 129! Niech student nie domniemuje uprawnień, których ustawodawca wprost nie udzielił!

 • Dariusz 2021-02-04 02:55:25

  Dziś miałem sytuację że okazywałem dokumet policjantowi a on wyrwał mi go z ręki i powiedziałem mu że to jest kradzież a on powiedział że wystawi mi mandat 500zl

 • Tomasz 2020-04-04 21:05:37

  Skoro przepis prawa nie precyzuje sposobu okazania a prawo jest takie samo dla WSZYSTKICH to wedle mego mniemania wystarczającym jest bym w sposób czytelny OKAZAŁ dokumenty np. dowód osobisty. Interpretacja że policjant ma większe prawa ode mnie mimo iż nie jest to zdefiniowane w odpowiednich przepisach jest jak dla mnie niewystarczająca.

 • Rafał 2020-01-06 20:14:19

  Czyli nie ma odpowwiedzi/ Skoro policjant okzauje legitymacje i nie przekazuje do ręki kierowcy , tk samo ja powinienem tylko okazać prawko i tyle

 • columbo 2019-08-06 10:41:41

  konkretnie......konkretnie to że możesz mu dać do ręki ....niekoniecznie dokument :) Nie ma przepisu mówiącego że masz WRĘCZYĆ swój dokument Policjantowi. Wyjaśnienie w artykule to typowe -musisz dać bo musisz albo musisz dać do reki bo miś uszatek ma uszka a pinokio nosek :)

 • m@rio 2019-06-22 12:49:31

  "[...] Uprawnienie to należy rozumieć jako możliwość wzięcia do ręki dokumentu." Chcialbym zapytac na jakiej podstawie powyzsze uprawnienie nalezy rozumiec w ten sposob? ..konkretnie, jaki przepis?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika