Nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości. Nowe przepisy umożliwią zatrudnianie na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej pracowników cywilnych, odpowiedzialnych np. za inwestycje, sprawy finansowe i informatyczne. Obecnie podobne stanowiska mogą być obsadzane wyłącznie przez oficerów Służby Więziennej.

Czego dotyczy proponowana nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej?

Służba Więzienna obok realizacji swojego głównego zadania, jakim jest wykonywanie kar pozbawienia wolności, prowadzi także wiele innych działań o charakterze organizacyjno-technicznym. To m.in. programy inwestycyjne dotyczące budowy nowych jednostek penitencjarnych i pawilonów mieszkalnych oraz wdrażanie technologii informatycznych, np. Centralna Baza Danych Osób Pozbawionych Wolności albo System Dozoru Elektronicznego. Służba Więzienna realizuje także procedury zamówieniowe, np. przetargi na dostawę energii elektrycznej i innych paliw do wszystkich zakładów karnych i aresztów śledczych w kraju. 

Porady prawne

Do realizacji tych zadań możliwe będzie zatrudnianie na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej również pracowników cywilnych, będących specjalistami z poszczególnych dziedzin. Będzie to dotyczyło np. prowadzenia zagadnień finansowo-inwestycyjnych lub informatycznych w SW.

Najważniejsze rozwiązania w projekcie

Zatrudnienie pracowników cywilnych w Służbie Więziennej nie będzie miało charakteru obowiązkowego, lecz fakultatywny. Przełożony będzie miał wybór w obsadzaniu stanowisk kierowniczych oficerami Służby Więziennej albo pracownikami cywilnymi.

Szczegółowe wymogi, które spełniać będą musieli kandydaci (dla oficerów – stopień Służby Więziennej, lata służby, wykształcenie, w tym kursy specjalistyczne, a dla pracowników cywilnych – lata pracy zawodowej na określonych stanowiskach, posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe), będą określać – tak jak dotąd – odpowiednie rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o Służbie Więziennej.

Proponowane przepisy są spójne z rozwiązaniami, które obowiązują już w innych formacjach mundurowych. 

Od kiedy zmiany mają obowiązywać?

Zaproponowane przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika