Informacje strona 55

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2019/2020

8.1.2020

W najbliższy poniedziałek, 13 stycznia br. rozpoczyna się pierwsza tura ferii zimowych, która potrwa do 26 stycznia. Na zimowy wypoczynek wybiorą się uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Ułatwienia dla lekarzy

7.1.2020

Rząd chce poprawić warunki kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów oraz zwiększyć liczbę lekarzy specjalistów w systemie ochrony zdrowia. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, (...)

Podsumowanie pracy rzeczników konsumentów

6.1.2020

Ponad 475 tys. porad, 52 tys. interwencji u przedsiębiorców, pomoc procesowa w blisko 4 tys. spraw – to efekty pracy rzeczników konsumentów w 2018 r. Mocno wzrosła liczba skarg na usługi turystyczne i związane ze zdrowiem. Nadal są rozbieżności między poziomem (...)

Stawki karty podatkowej w 2020 r.

31.12.2019

Ogłoszono wysokość: stawek karty podatkowej, kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy.

Mały ZUS plus

31.12.2019

Celem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej jest rozszerzenie zakresu stosowania rozwiązań określanych mianem „Małego ZUS-u”, które zostały wprowadzone do polskiego systemu prawnego w drodze ustawy z dnia (...)

Przedłużenie okresu użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami

31.12.2019

W dniach 20 i 27 grudnia 2019 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wydał – na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa – postanowienia o przedłużeniu okresu użycia polskich (...)

Pilotaż centrów usług społecznych

30.12.2019

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła konkurs na przeprowadzenie pilotażu centrów usług społecznych. Ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS), która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku, pozwala (...)

Wyższa akcyza na używki

28.12.2019

Nowelizacja przepisów przewiduje 10-procentowy wzrost stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe (alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie), wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki), susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych (...)

„Podręcznik Inspektora Ochrony Danych” po polsku

27.12.2019

\"Podręcznik Inspektora Ochrony Danych\" to zbiór wytycznych dla IOD dotyczących sposobu zapewnienia zgodności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO). Opracowany w ramach projektu „T4DATA\" poradnik jest dostępny także w polskiej wersji (...)

„Emerytura+” co roku?

26.12.2019

Od 2020 r. „Emerytura+”, czyli tzw. trzynasta emerytura, będzie gwarantowana ustawą i wypłacana co roku – Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt w tej sprawie. W kwietniu 2020 r. emeryci i renciści otrzymają dodatkowo 1200 zł brutto.

Fundusz Solidarnościowy

26.12.2019

Zgodnie z nowelizacją SFWON zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy i będą z niego finansowane nie tylko programy dla osób niepełnosprawnych, ale także dla emerytów i rencistów.

Porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej

26.12.2019

Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej, zgodnie ze swoimi celami. Po raz pierwszy od blisko 20 lat w konkluzjach po posiedzeniu Rady Europejskiej stworzono specjalny wyjątek dla jednego z państw UE, który wyłącza stosowanie niektórych postanowień (...)

Świadczenia dla emerytów w górę

25.12.2019

Decyzją rządu, od marca 2020 r. waloryzacja emerytur i rent nie będzie mniejsza niż 70 zł brutto. Wzrosną także najniższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Zrównoważony budżet na 2020 r.

25.12.2019

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada zrównoważony budżet na 2020 rok. Oznacza to, że całość wydatków budżetu państwa pokrywana będzie jego dochodami.

Mała działalność gospodarcza i ZUS w 2020 r.

25.12.2019

Jeśli spełniasz warunki do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne (mała działalność gospodarcza - MDG), skorzystaj z kalkulatora eSkladka.pl. Obliczysz w nim podstawę wymiaru składek obowiązującą w styczniu 2020 r. Co dalej?

Poważnie poszkodowani w wypadkach mają zapewnione renty

24.12.2019

Po wielu latach starań Rzecznika Finansowego weszła w życie regulacja zapewniająca poważnie poszkodowanym w wypadkach dalszą wypłatę rent. Dotyczy ona osób, które były poszkodowane przed 1 stycznia 2006 r. Obowiązywały wówczas zdecydowanie niższe niż obecnie sumy gwarancyjne, (...)

O prawa rodzin osób najciężej poszkodowanych...

23.12.2019

Rzecznik Finansowy złożył wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego w związku z dostrzeżoną rozbieżnością w orzecznictwie. Dotyczy ona prawa do zadośćuczynienia dla bliskich osób żyjących, ale ciężko poszkodowanych np. w wypadkach komunikacyjnych czy na skutek błędu medycznego. Zdaniem (...)

Upadłość konsumencka a majątek wspólny małżonków

22.12.2019

Z dniem ogłoszenia upadłości małżonka, nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego w ustroju wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a majątek wspólny, którego podział nie jest dopuszczalny, wchodzi do masy upadłości (...)

Ochrona członków SKOK

22.12.2019

SN odniósł się do wzmocnienia ochrony członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. W ocenie RPO z uchwały SN wynika, iż syndyk masy upadłości SKOK Wołomin nie miał prawa żądać od członków SKOK dodatkowych dopłat mających na celu pokrycie straty (...)

Trwają krajowe konsultacje założeń nowej Agendy Terytorialnej 2030

21.12.2019

Rozpoczęły się konsultacje założeń nowej Agendy Terytorialnej (TA2030), dokumentu strategicznego określającego wizję rozwoju przestrzennego całego obszaru europejskiego. Zapraszamy do zgłaszania uwag do propozycji aktualizacji Agendy oraz wyrażenia opinii na temat dalszych prac nad dokumentem.

Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem

21.12.2019

W dniu 5 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy wydał wyrok w pierwszej z trzech spraw, w których przedstawiono Trybunałowi Sprawiedliwości UE pytania prejudycjalne dotyczące niezależności Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w (...)

SN o kredycie frankowym

20.12.2019

Sąd Najwyższy 29 października uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku sprawie z powództwa banku przeciwko kredytobiorcy i przekazał ją do ponownego rozpoznania. W ostatnich dniach w bazie orzeczeń opublikowane zostało uzasadnienie tego wyroku. SN odniósł się w nim m.in. (...)

Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego

19.12.2019

Inwestycje przyspieszą, a obywatele będą mogli bezpłatnie skorzystać - za pośrednictwem Geoportalu – z takich danych, jak zdjęcia lotnicze, czy podstawowe informacje na temat działek - takie będą efekty zmian w prawie geodezyjnym i kartograficznym, które przyjął już rząd. Głównym (...)

Certyfikowany mechanizm monitorowania internetu

19.12.2019

Już ponad 32 tys. użytkowników zarejestrowało się do certyfikowanego mechanizmu monitowania jakości dostępu do internetu, który od 1 grudnia 2018 r. pozwala nie tylko sprawdzić szybkość posiadanej usługi, ale dochodzić swoich praw, jeśli dostawca nie wywiązuje się z umowy.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika