Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dłużej, a żłobki i przedszkola itp. dalej nieczynne

Rada Ministrów podjęła decyzję o kolejnym przedłużeniu okresu, w którym zamknięte będą placówki oświatowe. Lekcji w szkołach nie będzie do 26 kwietnia. Zamknięte będą też przedszkola i żłobki, a także szkoły. Rodzice dzieci do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który również został przedłużony na okres zamknięcia placówek.

Porady prawne

Potrzeba przedłużenia

Początkowo placówki oświaty miały być zamknięte do 25 marca. Rodzice dzieci do lat 8 mogli w tym czasie skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze 14 dni z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 8 roku życia.

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii szkoły, przedszkola i żłobki zostały zamknięte na kolejne tygodnie – do Świąt Wielkanocnych przypadających w tym roku w dniach 12-13 kwietnia, a w czwartek Rada Ministrów podjęła decyzję o kolejnym wydłużeniu tego terminu - placówki będą zamknięte do 26 kwietnia. To tego dnia rodzice mogą skorzystać z dodatkowych dni opieki nad dziećmi.

Ustawa (tzw. tarcza antykryzysowa) zawiera przepis umożliwiający Radzie Ministrów – w formie rozporządzenia – wydłużenie okresu pobiegania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z czego rząd skorzystał.

Żadnych dodatkowych formalności

Zmiana terminu nie będzie wiązać się z jakimikolwiek dodatkowymi formalnościami – wystarczy tak jak dotychczas złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy (wzór dokumentu dostępny na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), w którym rodzic określi okres, w którym chciałby pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy ze względu na opiekę nad dzieckiem.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany do dnia 26 kwietnia na mocy rozporządzenia Rady Ministrów.

Żłobki wciąż zamknięte

Jak wspomniano, przedłużenie ograniczeń w związku epidemią koronawirusa dotyczy również żłobków. Placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi zostaną zamknięte do 26 kwietnia. – Jeżeli będzie taka potrzeba, ten czas może zostać wydłużony – wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Początkowo liczne ograniczenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa miały obowiązywać do Świąt Wielkanocnych. Dzisiaj wiemy już, że zostaną z nami na dłużej. Dotyczy to również miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.

– "Podobnie jak uczelnie, szkoły i przedszkola, wciąż zamknięte zostają też żłobki. Obecnie mówimy o terminie 26 kwietnia, wszystko zależy jednak od rozwoju sytuacji. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, a temu służy przede wszystkim maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi osobami" – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. – "Obostrzenia dotyczą zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych, a także klubów dziecięcych i dziennych opiekunów" – dodała.

Jak zaznaczyła szefowa MRPiPS, rodzice nie muszą się martwić – w związku z przedłużeniem zamknięcia szkół, żłobków i przedszkoli rodzicom i opiekunom dzieci do 8. roku życia przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

– "Przedłużenie zasiłku o kolejne kilkanaście dni nie będzie wiązało się z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Tak jak wcześniej, wystarczy złożyć oświadczenie, w którym wskażemy, w jakim okresie chcemy pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy" – tłumaczyła minister Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, zostanie przyznany do 26 kwietnia 2020 r.

Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 kwietnia br.

Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Przypomnijmy, że w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, zmieniły się przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Określono również zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzono możliwość oceniania oraz lasyfikowania uczniów.

W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły. 

Bezpieczeństwo uczniów i ich możliwości psychofizyczne priorytetem

Organizując kształcenie na odległość, dyrektor musi pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.

Dyrektor musi również ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor określa też formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

Sposoby realizowania kształcenia na odległość

Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (w szczególności platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.

W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika