Ustawa wprowadzająca kasowy PIT gotowa
Co przewiduje ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw?
Zasadniczym celem nowelizacji jest wprowadzenie możliwości wyboru przez przedsiębiorców kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, tj. tzw. kasowego PIT.
Ustawa wprowadza zmiany w: ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 226, 232, 854, 858, 859 i 863), ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2024 r. poz. 776 i 863), ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 146, 858 i 1222) oraz w ustawie z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2105, z późn. zm.).
Ustawa wprowadza dla niektórych mniejszych przedsiębiorców przepisy określające zasady i warunki rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: PIT) z wykorzystaniem metody kasowej, której istota polega na możliwości ustalania daty powstania przychodu z działalności gospodarczej i potrącania kosztów uzyskania przychodów po uregulowaniu należności.
W związku z wprowadzeniem metody kasowej zmienione zostały przepisy dotyczące tzw. zatorów płatniczych rozliczanych w zeznaniu rocznym oraz w zaliczkach na podatek. Co do zasady, przepisy te nie będą miały zastosowania do należności wynikających z transakcji rozliczanych metodą kasową oraz do kosztów uzyskania przychodów rozliczanych tą metodą.
Pozostałe zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą:
- zwolnienia z podatku dochodu marynarzy będących obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
- możliwości pomniejszania dochodu przedsiębiorstwa w spadku opodatkowanego tzw. podatkiem liniowym o ulgi od dochodu;
- zwolnienia z podatku dochodów z tytułu świadczeń otrzymanych z dochodów funduszu kapitałowego.
Nowelizacja wprowadza także zmiany o charakterze porządkującym.
Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mają w głównej mierze charakter dostosowawczy. Zmiana merytoryczna polega na wprowadzeniu przepisu stanowiącego, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, w przypadku wyboru metody kasowej, będą uwzględniane uzyskane przychody oraz koszty potrącone w tym okresie.
Kiedy zmiany wchodzą w życie?
Nowelizacja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 3 i 9, art. 2 pkt 2 lit. a, art. 4 oraz art. 6 ust. 1 i 2, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, czyli 30 listopada 2024 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?