Zmiany w VAT w drodze

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy doprecyzowuje przepisy oraz wprowadza ułatwienia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.

Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów.

Projekt przewiduje doprecyzowanie przepisów oraz wprowadzenie ułatwień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania zakładają m.in. rezygnację z obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi. Przedłużone zostanie także obowiązywanie mechanizmu tzw. odwrotnego obciążenia w VAT do dostaw gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług dotyczącego przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

Porady prawne

Nowe przepisy wprowadzają możliwość zwrotu akcyzy dla samochodów osobowych zarejestrowanych czasowo w Polsce w celu ich wywozu z kraju.

Najważniejsze projektowane rozwiązania

W przypadku obniżonych stawek w ramach podatku od towarów i usług, doprecyzowane i zmienione zostają niektóre przepisy w obszarze stawek VAT. Zmiany dotyczące stawek obniżonych w ramach podatku od towarów i usług doprecyzowują i uspójniają regulacje w obszarze stawek VAT po 4 latach funkcjonowania nowej matrycy stawek VAT. Najważniejsze rozwiązania przyjęte przez rząd to:

  • objęcie 0% stawką VAT statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi,
  • przedłużenie stosowania stawki VAT 8% dla wyrobów medycznych wprowadzonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych, aby dostawa wszystkich wyrobów medycznych spełniających określone przepisami wymagania była opodatkowana taką samą stawką VAT, niezależnie od tego, czy zostały wprowadzone do obrotu na podstawie poprzednich, czy też obecnie obowiązujących przepisów krajowych regulujących ten obszar,
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących stosowania stawki obniżonej na nawozy, środki ochrony roślin i pasze poprzez odwołanie w przepisach ustawy o VAT wprost do definicji tych produktów w określonych przepisach branżowych (ustawach i rozporządzeniach unijnych),
  • utrzymanie stawki obniżonej na towary rolnicze objęte czasowo stawką 8% na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów (w tym m.in. na środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu, podłoża do upraw, czy nawozowe produkty mikrobiologiczne) oraz obniżenie stawki VAT dla produktów nawozowych mieszanych innych niż składające się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego objętych już stawką 8%,
  • obniżenie stawki VAT na kubeczki menstruacyjne z 23% do 5%.

Nowe rozwiązania przedłużają stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT (tj. zasady, zgodnie z którą to nabywca, a nie sprzedawca, jest odpowiedzialny za rozliczenie podatku) w odniesieniu do gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych - do 31 grudnia 2026 r., oraz doprecyzowują przepisy w tym obszarze.

W zakresie podatku akcyzowego rząd przyjął przepisy:

  • zwalniające z podatku akcyzowego samochody osobowe rejestrowane profesjonalnie w Polsce w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, które będą przedmiotem badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Obecnie podmioty korzystające z tego rodzaju rejestracji i prowadzące tego typu działalność są zobowiązane do zapłaty akcyzy od samochodów, a dopiero po dokonaniu ich eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej mogą ubiegać się o zwrot zapłaconej akcyzy,
  • wprowadzające możliwość zwrotu akcyzy dla samochodów osobowych zarejestrowanych czasowo w Polsce w celu ich wywozu z kraju (obecnie jest to możliwe wyłącznie dla samochodów niezarejestrowanych).

Nowe przepisy zakładają też rezygnację z obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi oraz związanej z tą integracją odpowiedzialności podatnika za jego niewykonanie.

Ponadto przewidują utrzymanie mechanizmu raportowania przez agentów rozliczeniowych danych dotyczących transakcji płatniczych (wprowadzenie na stałe funkcjonującego rozwiązania, które pierwotnie miało być tymczasowe). Przepisy projektu wprowadzają rozwiązania o charakterze doprecyzowującym, uszczelniającym oraz ułatwiającym prowadzenie działalności gospodarczej – w tym zakresie również są odpowiedzią na postulaty podatników.

Kiedy nowe regulacje mają wejść w życie?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 kwietnia 2025 roku, z wyjątkiem przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, które zaczną obowiązywać od 28 lutego 2025 roku.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika