e-prawnik.pl Porady prawne

Informacje

 • 20.5.2021

  Projekt dot. pracy zdalnej

  Całkowite lub hybrydowe wykonywanie pracy zdalnej, zasady jej wykonywania oraz nowość jaką jest okazjonalna praca zdalna - to jedne z głównych założeń projektu dotyczącego pracy zdalnej, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, który został dzisiaj skierowany (...)

 • 20.5.2021

  SAN - większa dostępność mieszkań

  W Sejmie odbyło się dzisiaj pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie do systemu prawa modelu społecznych agencji najmu (SAN). Dzięki pośrednictwu spółek (...)

 • 20.5.2021

  Wsparcie rozwoju branży rzemieślniczej w Polsce

  Rada Ministrów przyjęła program wspierający rozwój branży rzemieślniczej, a także wzmacniający funkcjonowanie i organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w Polsce. Polski Inkubator Rzemiosła został opracowany w MRPiT.

 • 19.5.2021

  Finansowanie dostępne dla MŚP

  Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowę z Paneuropejskim Funduszem Gwarancyjnym. Dotyczy ona nowej portfelowej linii gwarancyjnej leasingu z regwarancją udzielaną przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI). Łączny limit gwarancji to 4,5 mld zł. Oznacza to możliwość realizacji (...)

 • 19.5.2021

  W dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA trzeba wykazywać kod wykonywanego zawodu

  Zmieniły się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA. Od 16 maja trzeba w nich podawać informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego.

 • 18.5.2021

  Rozporządzenie techniczne dot. sieci gazowych przekazane do konsultacji publicznych

  Do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie. Przez kolejne 30 dni zainteresowane podmioty będą mogły zgłaszać swoje uwagi do przedstawionej przez (...)

 • 18.5.2021

  Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022

  OD 17 maja można składać wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu (...)

 • 18.5.2021

  Polski Ład dla rodzin

  Wielka reforma społeczno-gospodarcza, w której centrum stawiamy rodzinę – tak o zaprezentowanym w sobotę Polskim Ładzie mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Znalazły się w nim prorodzinne rozwiązania z wielu obszarów, to m.in. polityka mieszkaniowa, (...)

 • 16.5.2021

  Nowy Polski Ład

  Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki. Ważne miejsce zajmuje w nim restart podatkowy. Przewidziano też bon mieszkaniowy i rządowy program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytów hipotecznych to nowe formy pomocy w zakupie lub najmie mieszkania – zarówno dla (...)

 • 16.5.2021

  Od poniedziałku rusza rejestracja 16 i 17-latków na szczepienia

  Rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia rozpocznie się od 17 maja 2021 r. Także od 17 maja dostaniesz e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19, jeśli minęło 30 dni od pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

 • 13.5.2021

  Reforma prawa rodzinnego

  Alimenty natychmiastowe, rodzinne postępowanie informacyjne, ochrona najmłodszych przed przemocą, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami – to podstawowe założenia projektu reformy prawa rodzinnego przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

 • 12.5.2021

  Majowy harmonogram łagodzenia obostrzeń

  Dane epidemiczne w ostatnim czasie są zadowalające. Spada liczba zakażeń COVID-19 oraz osób przebywających w szpitalach. Obecna sytuacja pozwala na powolne odmrażanie gospodarki i powrót do normalności. Pod koniec kwietnia przedstawiliśmy harmonogram łagodzenia obostrzeń. Już (...)

 • 10.5.2021

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia i od 28 grudnia 2020 r. do 23 maja 2021 r.

  Od 9 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaty zasiłku został przedłużony do 24 grudnia 2020 r. oraz od 28 grudnia 2020 r. do 23 maja 2021 r. 

 • 7.5.2021

  Wierzyciele wyślą elektronicznie tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego

  Od 1 lipca 2021 roku wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze będą przekazywane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

 • 6.5.2021

  Od 10 maja osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie z pierwszeństwem w punktach szczepień

  Już wkrótce, bo od 10 maja, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin

 • 6.5.2021

  Od 16 maja w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA trzeba wykazywać kod wykonywanego zawodu

  Zmienią się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA. Od 16 maja trzeba będzie w nich podawać informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego.   

 • 6.5.2021

  Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych w konsultacjach

  Projektowana ustawa ma regulować działalność platform crowdfundingowych, dostosowując polskie prawo do unijnego. Crowdfunding będzie prostszy, szybszy i na jednolitych zasadach w całej UE. Platformy crowfundingowe będą podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Podawanie (...)

 • 4.5.2021

  Skuteczna i bezpieczna praca Służby Więziennej w czasie epidemii

  Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że od początku epidemii COVID-19 skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa w zakładach karnych i aresztach śledczych. Dba o ochronę zdrowia i życia funkcjonariuszy, pracowników więziennictwa oraz osadzonych. Sytuacja epidemiczna jest (...)

 • 30.4.2021

  Pomoc dla sklepików szkolnych, najemców galer

  Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne otrzymają pomoc finansową, zaś najemcy galerii handlowych obniżkę czynszu w czasie lockdownu w wysokości 80 procent – zdecydowała we wtorek Rada Ministrów. Pomoc obejmie także branżę turystyczną – zostaną przedłużone terminy (...)

 • 30.4.2021

  Od 1 maja cudzoziemcy mogą wystąpić o nadanie PESEL do celów podatkowych

  1 maja 2021 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Dzięki nowym przepisom urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom (...)