e-prawnik.pl Porady prawne

Informacje

 • 30.5.2021

  W walce z pedofilią liczy się surowość kary...

  Nawet na 30 lat trafi za kraty pedofil za zgwałcenie dziecka, a najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie. Zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, skończą się też kary „w zawiasach” dla zwyrodnialców. W „rejestrze pedofilów” (...)

 • 29.5.2021

  Będą nowe rozwiązania dla OSP

  W piątek (28 maja br.) w MSWiA odbyło się spotkanie z przedstawicielami klubu parlamentarnego PiS, które było poświęcone nowym rozwiązaniom ustawowym dla OSP.

 • 29.5.2021

  Umowa społeczna dla górnictwa podpisana

  Po dziewięciu miesiącach trudnych negocjacji rząd i przedstawiciele związków zawodowych podpisali w piątek umowę dotyczącą transformacji sektora górnictwa kamiennego. Przyjęte w dokumencie propozycje rozwiązań systemowych chronią pracowników kopalń, a jednoczenie zapewniają (...)

 • 29.5.2021

  Zajęcia wspomagające dla uczniów

  Rząd przekaże samorządom z rezerwy subwencji oświatowej środki na realizację zajęć wspomagających dla chętnych uczniów. Prezydent RP podpisał ustawę w tej sprawie, wydane jest również rozporządzenie. Dzięki temu od 31 maja szkoły mogą organizować zajęcia. Te placówki, (...)

 • 29.5.2021

  Za nami 3 lata z RODO

  Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) to akt, który bezpośrednio obowiązuje od 25 maja 2018 roku, we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. RODO określa zarówno podstawowe prawa osób, których dane są przetwarzane, jak i obowiązki (...)

 • 28.5.2021

  Uczniowie wracają do nauki stacjonarnej na zasadach sprzed pandemii

  Już od poniedziałku, 31 maja br. wraca stacjonarna nauka w szkołach dla wszystkich uczniów i słuchaczy. 28 maja br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne przepisy w tym zakresie.

 • 28.5.2021

  Senat przyjął ustawę o zasobach własnych UE

  98 za, 0 przeciw, 2 wstrzymujących się Senat przyjął (bez poprawek) ustawę ratyfikacyjną w sprawie zwiększenia zasobów własnych UE. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję o zwiększeniu (...)

 • 28.5.2021

  Propozycje nowych rozwiązań dla kół gospodyń wiejskich

  Nowe rozwiązania, zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zapewnią kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem kół gospodyń wiejskich. Zmienią się również przepisy określające przekazywanie (...)

 • 27.5.2021

  Wskaźnik waloryzacji kont ubezpieczonych

  W czerwcu, jak co roku, ZUS zwaloryzuje wskaźnikiem 5,41 proc. konta osób ubezpieczonych.

 • 27.5.2021

  Pakiet SLIM VAT 2 przyjęty przez rząd

  Rząd chce w dalszym ciągu upraszczać rozliczanie podatku od towarów i usług, dlatego przygotował tzw. pakiet Slim VAT 2. Zaproponowane zmiany to również odpowiedź na postulaty przedsiębiorców kierowane do rządu w związku z potrzebą przeciwdziałania negatywnym skutkom (...)

 • 27.5.2021

  Loteria, rywalizacja gmin i szczepienia dla osób 70+ w domu

  Żeby program szczepień szedł jeszcze sprawniej, a liczba zaszczepionych rosła szybciej, rząd wprowadza kolejne ułatwienia. To m.in. możliwość zaszczepienia się II dawką w dowolnym punkcie, czy szczepienia podczas imprez masowych. Każdy zaszczepiony będzie mógł także wziąć udział (...)

 • 26.5.2021

  Ubezpieczenie społeczne rolników

  Roczna kwota graniczna za rok 2021 wynosi 3 604 zł. 

 • 25.5.2021

  Pakiet ulg na innowacje w Polskim Ładzie

  System podatkowy w Polsce będzie wspierał każdego przedsiębiorcę, który chce inwestować w innowacje. Od 2022 r. w Polsce będzie działać kompleksowy system ulg podatkowych – działających równocześnie, na każdym etapie procesu produkcyjnego. To ulgi B+R, IP Box, (...)

 • 25.5.2021

  Zmiany dla rodzin

  „Dobry start” wkrótce online, zmiany w funduszu alimentacyjnym – na ostatnim posiedzeniu Sejm zajmował się tematami ważnymi dla rodzin. Wyjaśniamy, co się zmieni w najbliższym czasie i jak skorzystają na tym wszyscy – a zwłaszcza rodziny.

 • 24.5.2021

  Wejście w życie umowy o zabezpieczeniu społecznym z Turcją

  1 czerwca br. wejdzie w życie Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Turcji o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie 17 października 2017 r. oraz Porozumienie Administracyjne w sprawie stosowania tej Umowy.

 • 24.5.2021

  Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość korzystania z Karty w praktycznej aplikacji mObywatel.

 • 24.5.2021

  Nowa ustawa deweloperska

  Sejm przyjął nową ustawę deweloperską, która wzmocni ochronę osób kupujących nieruchomości mieszkaniowe na rynku pierwotnym. Jedną z ważniejszych zmian jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego będą wypłacane pieniądze m.in. w przypadku (...)

 • 23.5.2021

  Lądowa energetyka wiatrowa w Polsce

  Energetyka wiatrowa na lądzie ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się odpowiedzią zarówno na kryzys klimatyczny, jak i gospodarczy – wynika z raportu przedstawionego 11 maja podczas webinarium w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięła wiceminister rozwoju, pracy i technologii (...)

 • 23.5.2021

  Nie można kwestionować zasadności ani zakresu kontroli UODO

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu do wyroku z 23 lutego 2021 r. w pełni podzielił stanowisko i wszystkie argumenty Prezesa UODO wyrażone w decyzji nakładającej 100 tys. zł kary na Głównego Geodetę Kraju za uniemożliwienie przeprowadzenia (...)

 • 23.5.2021

  Zmiana ustawy Prawo celne

  W dzienniku ustaw ogłoszona została ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw. Podstawowym celem ustawy jest usprawnienie wydawania decyzji w zakresie należności celnych i podatkowych oraz opłat paliwowej i emisyjnej, należnych (...)