Nowelizacja ustawy o repatriacji?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czego dotyczy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw?

Rząd chce uszczelnić przepisy tak, aby z procedury repatriacyjnej mogły skorzystać wyłącznie osoby posiadające polskie korzenie, których przodkowie byli przymusowo wysiedleni na Wschód. Jednocześnie nowe rozwiązania usprawniają i przyspieszają proces powrotu do kraju potomków Polaków, którzy zostali przesiedleni i prześladowani przez władze byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Porady prawne

Według szacunków, obecnie na repatriację oczekuje do 8 tys. osób, które złożyły już w polskich konsulatach wnioski w tej sprawie. Kandydaci na repatriantów wywodzą się przede wszystkim z Kazachstanu. Dotychczasowy limit finansowy pozwala na przyjęcie do naszego kraju około 600–700 osób rocznie.

Najważniejsze z proponowanych rozwiązań

Uszczelniony zostanie proces przyjmowania repatriantów. Osoby, które chcą się osiedlić w Polsce jako repatrianci, będą musiały wykazać, że oni lub ich przodkowie, zostali deportowani albo zesłani z powodu polskiego pochodzenia przez władze byłego ZSRR, na tereny azjatyckiej części tego państwa.

Do 6 miesięcy wydłużony zostaje czas na rozpatrywanie spraw administracyjnych związanych z repatriacją. Rozwiązanie pozwoli na dokładniejszą analizę wniosków i zwiększy bezpieczeństwo państwa.

Jednocześnie rząd zwiększy finansowanie programu repatriacji. Limit wydatków na lata 2025–2026 wzrośnie o 35 mln zł rocznie. Nowe rozwiązanie umożliwi sprowadzanie do Polski ok. 900–1000 repatriantów rocznie.

Wprowadzone zostaną zmiany w organizacji pomocy finansowej dla repatriantów. Uproszczone zostały procedury przyznawania i wypłaty jednorazowej pomocy finansowej, co przyspieszy wsparcie dla osób, które będą osiedlać się w Polsce.

Procedury repatriacyjne zostaną dopasowane do rzeczywistych potrzeb – kandydaci na repatriantów będą mogli wykazać różne źródła swojego utrzymania, nie tylko umowę o pracę. Chodzi np. o dochody z umów o dzieło, umów zlecenia itp.

Doprecyzowana zostanie procedura przyznawania miejsc w ośrodkach adaptacyjnych dla repatriantów. Zmiany umożliwią bardziej efektywne kierowanie repatriantów do ośrodków.

Kiedy zmiany mają wejść w życie?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 lipca 2025 roku, z wyjątkiem przepisów związanych ze zmianą organizacji wypłat jednorazowej pomocy finansowej dla repatriantów, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika