Informacje

Rzecznik MŚP upomniał się o składkę zdrowotną

5.3.2024

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przypomniał, że jedną z najważniejszych dla przedsiębiorców zapowiedzi obecnego rządu było przywrócenie ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej.

Zmiana definicji wyrobów nowatorskich?

5.3.2024

Ministerstwo Finansów przekazało propozycję zmiany definicji wyrobów nowatorskich oraz informację o planowanym spotkaniu w celu uzgodnienia treści tej definicji.

Zażalenie na wyrok kasatoryjny w postępowaniu uproszczonym

4.3.2024

​Postanowieniem z 12 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy oddalił jako niezasadne zażalenie pozwanego na wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, którym uchylono wydany w postępowaniu uproszczonym wyrok Sądu Rejonowego w Bydgoszczy i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania sądowi (...)

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze

4.3.2024

1 marca br. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów, które określa m.in. sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze, które będą obowiązywały na terenie naszego kraju. Nowe regulacje zostały przygotowane i ogłoszone na podstawie ustawy z 11 (...)

SN o umowie kredytu indeksowanego do waluty

29.2.2024

Sąd Najwyższy uwzględnił kolejną skargę nadzwyczajną złożoną w maju 2022 r. przez Rzecznika Finansowego na rzecz klientki banku. Sąd uchylił w całości prawomocny wyrok, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO–CRP

29.2.2024

Premier Donald Tusk podpisał nowe zarządzenia dotyczące obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO–CRP) (...)

Koszty nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu

28.2.2024

27 lutego 2024 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie wydane w sprawie skargi konstytucyjnej R. M. dotyczącej kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.

Coroczne rozliczenia z ZUS do końca lutego

28.2.2024

Do końca lutego 2024 r. osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w ubiegłym roku dorabiały do swoich świadczeń, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach, jakie osiągnęły w 2023 r. Chodzi między innymi o zeszłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, (...)

Wyniki kontroli w KGP w związku z wystrzałem z granatnika

28.2.2024

23 lutego szef MSWiA przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej w Komendzie Głównej Policji w związku z wystrzałem z granatnika w gabinecie Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka. Do zdarzenia doszło 14 grudnia 2022 r. W konferencji prasowej wziął także udział (...)

Prawo komunikacji elektronicznej w konsultacjach

27.2.2024

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawy wdrażającej. Konsultacje potrwają 14 dni. Projektowane ustawy stanowią implementację Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej i wprowadzają nowe rozwiązania dla branży i (...)

Znakowanie napojów alkoholowych w nowych przepisach

27.2.2024

Nowe przepisy m.in. regulują, kiedy na etykiecie napoju spirytusowego może pojawić się określenie „nalewka” oraz wprowadzają obowiązek podawania rzeczywistej objętościowej zawartości alkoholu trunków sprzedawanych w barach i restauracjach.

Pomoc MNiSW dla studentów i naukowców z Ukrainy

27.2.2024

24 lutego minęły 2 lata od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od samego początku Polska solidaryzuje się i wspiera swoich wschodnich sąsiadów, oferując wieloraką pomoc – od humanitarnej i wojskowej po materialną i psychologiczną. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z (...)

O ile wzrosną emerytury i renty?

22.2.2024

Od 1 marca nastąpi kolejna waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu – nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną teraz o 12,12%.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika