Zmiany dotyczące map geodezyjnych

Ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw zakłada wydłużenie do 31 grudnia 2027 r. terminu przejściowego, w którym została dopuszczona możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r., oraz przesunięcie terminu rozszerzenia zakresu danych przestrzennych dla planów miejscowych.

Co przewiduje nowelizacja?

Podstawowym celem uchwalonej ustawy jest wydłużenie do dnia 31 grudnia 2027 r. okresu przejściowego, w którym została dopuszczona możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.

Porady prawne

Ponadto ustawa nowelizuje ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Zmiana podyktowana jest koniecznością skorygowania zdublowanego przepisu o wejściu w życie obowiązku sporządzania szerszego zakresu danych przestrzennych w odniesieniu do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Obowiązek ten wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. Zmiana uwzględnia jednocześnie sugestie samorządów lokalnych związane z przesunięciem terminu wprowadzenia zmian w zakresie rozszerzania zakresu danych dla planów miejscowych.

Kiedy nowelizacja wchodzi w życie?

Ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, tj. 12 grudnia 2024 r.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika