Zmiany we współpracy rozwojowej?

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o współpracy rozwojowej oraz niektórych innych ustaw dotyczy stworzenia systemowego rozwiązania umożliwiającego Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) funkcjonowania jako banku rozwojowego na arenie międzynarodowej oraz utworzenia w BGK Finansowego Instrumentu Współpracy Rozwojowej (FIWR); proponowane zmiany umożliwią BGK ubieganie się o środki europejskie na wsparcie procesów modernizacji oraz odbudowy Ukrainy, a polscy przedsiębiorcy uzyskają bezpośredni dostęp do bieżącej informacji o finansowanych projektach rozwojowych na terenie Ukrainy i możliwościach uzyskania wsparcia w ich realizacji.

Co przewiduje rządowa propozycja?

Rada Ministrów przyjęła i przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o współpracy rozwojowej oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministra Finansów.

Porady prawne

Projekt nowelizacji przewiduje utworzenie Finansowego Instrumentu Współpracy Rozwojowej (FIWR) w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz wpisanie BGK do grona podmiotów mogących realizować współpracę rozwojową poza terytorium UE. Nowy mechanizm finansowania umożliwi absorpcję zewnętrznych źródeł finansowania, w tym oferowanych przez Komisję Europejską (KE) w ramach Ukraine Facility - II filar. Będzie to skutkować zwiększeniem udziału BGK w finansowaniu, współfinansowaniu oraz gwarantowaniu przedsięwzięć realizowanych przez polskich przedsiębiorców w procesie modernizacji i odbudowy Ukrainy. Dzięki tym rozwiązaniom, polscy przedsiębiorcy uzyskają dostęp do preferencyjnego finansowania swojej działalności na ternach państw rozwijających się.

Proponowane zmiany mają na celu stworzenie systemowego rozwiązania umożliwiającego BGK funkcjonowanie jako banku rozwojowego na arenie międzynarodowej. Wzorowane są one na sprawdzonych rozwiązaniach z państw członkowskich Unii Europejskiej, umożliwiających mieszanie środków publicznych przekazywanych z budżetu, ze środkami własnymi banków oraz funduszami UE i środkami z międzynarodowych instytucji finansowych. Ten nowy mechanizm finansowania współpracy rozwojowej w formie otwartej platformy umożliwi współfinansowanie i współdzielenie ryzyka z użyciem gwarancji finansowych. Środki publiczne zapewnią bezzwrotne komponenty bądź obniżenie kosztów finansowania przedsięwzięcia poniżej kosztów rynkowych. Będą to instrumenty takie jak: kredyty, pożyczki, gwarancje, inwestycje kapitałowe, jak również pomoc techniczna i granty. Środki FIWR będą pokrywać koszty obniżonego oprocentowania kredytów, umorzenia części kredytów, pomocy technicznej, czy grantów. Takie zmiany zwiększą wachlarz oraz atrakcyjność instrumentów wsparcia polskiego biznesu w krajach rozwijających się.

Projekt ustawy przewiduje możliwość zaangażowania środków z budżetu państwa na poziomie blisko 1,5 mld zł w latach 2025-2034, co poprzez osiągnięcie dużych efektów mnożnikowych pozwoliłoby na wykreowanie wsparcia dla przedsiębiorców o wartości 10 mld zł.

Kiedy proponowane przepisy mają wejść w życie?

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika