Nowe zasady delegowania sędziów
Ustawa przyjęta przez Senat
Senat RP przyjął bez poprawek nowelizacje ustaw przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości, w tym nowe zasady delegowania sędziów w ustawach Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz Prawo o ustroju sądów wojskowych.
Zmiany w ustawach Prawo o ustroju sądów powszechnych i Prawo o ustroju sądów wojskowych dostosowują polskie przepisy do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C‑748/19 do C‑754/19) z 2021 r. TSUE stwierdził, że dotychczasowe uregulowania, na podstawie których minister sprawiedliwości może, na podstawie nieznanych kryteriów, delegować sędziego, i w każdym czasie (na podstawie decyzji, która nie zawiera uzasadnienia) odwołać sędziego z tego delegowania, są niezgodne z prawem unijnym.

Przyjęta przez Senat RP nowelizacja ma poprawić przejrzystość i niezależność wymiaru sprawiedliwości. Teraz ustawa zostanie przekazana Marszałkowi Senatu, a następnie trafią do Prezydenta, który będzie miał 21 dni na ich podpisanie. Po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
Na czym polegają nowe zasady delegowania sędziów?
Nowe przepisy określają między innymi:
- sytuacje i kryteria, w których minister sprawiedliwości może delegować sędziego do innego sądu,
- wymóg analizy obciążenia pracą sędziów i asesorów sądu przy podejmowaniu decyzji o delegowaniu,
- sposób wyboru osoby, której można zaproponować delegowanie (uwzględniający m.in. ocenę efektywności pracy i dorobku zawodowego),
- obowiązek ogłaszania w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o delegowaniu, odwołaniu lub ustąpieniu sędziego z delegowania.
Ma to zwiększyć transparentność procedur kadrowych w wymiarze sprawiedliwości oraz zapewnić dostęp do informacji o zmianach personalnych związanych z delegacjami sędziów. Ustawa wprowadza też nowe zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania.
Nowelizacja modyfikuje więc obecny model delegacji orzeczniczych, określając kryteria delegowania sędziego do innego sądu. Nakłada też na ministra sprawiedliwości obowiązek analizy obciążenia pracą sędziów, do którego miałoby nastąpić delegowanie, oraz oceny wpływu delegowania na pracę sądu, w którym sędzia pracuje. Będzie także musiał uzasadnić decyzję o odwołaniu delegowania. Informacja o każdym delegowaniu i odwołaniu ma być ogłaszana w Biuletynie Informacji Publicznej.
Ustawa zmienia ponadto zasady przyznawania dodatku do wynagrodzenia z tytułu delegowania. Dodatek ten zastąpi obecny dodatek funkcyjny i będzie obowiązywać przez 2 lata, do czasu kompleksowego uregulowania funkcjonowania sądownictwa powszechnego. Wysokość dodatku wyniesie 12,5% podstawy wynagrodzenia zasadniczego sędziego przez pierwszych 6 miesięcy delegowania, a po upływie tego okresu – w wysokości wyższej o 7,5%.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?