Postępowanie przed sądem: Pozostałe - Artykuły

Jak stwierdza się zasiedzenie nieruchomosci?

27.11.2023

Jeżeli minęły już terminy posiadania przewidziane prawem (dla nieruchomości - 20 lub 30 lat nieprzerwanego posiadania, dla ruchomości - 3 lata posiadania w dobrej wierze), można wystąpić z wnioskiem do sądu o stwierdzenie zasiedzenia. Wniosek taki należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym (...)

Rewolucja cyfrowa w sądach

14.12.2022

Trwa rewolucja cyfrowa w sądach. Dzięki decyzjom Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego to nowy etap w historii sądownictwa. Do wymiaru sprawiedliwości w coraz większym zakresie wprowadzane są rozwiązania informatyczne. 1/3 postępowań jest dziś prowadzonych wyłącznie online. 

Kiedy nastąpi wznowienie postępowania karnego?

30.11.2022

Wznowienie postępowania karnego jest - obok kasacji - nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, przysługującym od orzeczeń już prawomocnych. Wznowić można zarówno postępowanie zakończone w pierwszej instancji (gdy wyrok nie został zaskarżony), jak i w drugiej instancji. Wznowienia nie należy (...)

Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

18.5.2021

W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszła w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postępowania cywilnego pojawiła się nowa procedura: o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych wyroków, jeżeli rażąco naruszają one prawo materialne i procesowe (...)

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

21.11.2019

Wystawiono ci mandat drogowy? Masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu.

Mediacje między przedsiębiorcami

25.10.2019

Sprawy sądowe z natury rzeczy są czasochłonne, drogie i w dodatku utrudniają codzienne prowadzenie biznesu. Atrakcyjną alternatywę stanowią dla nich mediacje, które gwarantują realną oszczędność czasu i pieniędzy. MPiT już od kilku lat tworzy przepisy, które mają zachęcić (...)

Procedura rozpoznawania protestów wyborczych

23.10.2019

W związku ze dużą liczbą złożonych protestów wyborczych oraz ze zwiększonym zainteresowaniem sprawami z zakresu protestów wyborczych, warto poznać procedurę ich rozpoznawania przez Sąd Najwyższy oraz możliwość udziału mediów w czynnościach Sądu.

Sądy UE

13.2.2018

Od utworzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w roku 1952 jego zadaniem jest czuwanie „nad poszanowaniem prawa w wykładni i stosowaniu\" traktatów. W ramach tego zadania Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej spełnia następujące funkcje: kontrola legalności (...)

Jak umówić się, który sąd ma rozstrzygać spory między stronami?

27.1.2018

W pewnych granicach dopuszczalne jest porozumienie stron w kwestii właściwości sądu, a więc poddanie sprawy do rozstrzygnięcia innemu sądowi niż sąd właściwy z ustawy. Strony mogą więc poddać sprawę w I instancji innemu sądowi miejscowemu niż ten, który byłby właściwy według (...)

Ugoda, czyli tani i szybki sposób na rozwiązanie sporów

12.10.2017

Ugoda to umowa między stronami będącymi w sporze. Ugoda jest umową dwustronną, wzajemną. Jej celem jest - jak sama nazwa wskazuje - dojście do porozumienia. Strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika