Procedura uprawomocnienia się wyroku
Pytanie:
"Wyrok w sprawie rozwodowej został ogłoszony w poniedziałek. Czy w poniedziałek za trzy tygodnie wyrok będzie prawomocny, czy nabiera mocy od wtorku?"
Odpowiedź prawnika: Procedura uprawomocnienia się wyroku
Orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje od niego żaden środek zaskarżenia. Środkiem zaskarżenia, który uniemożliwia uprawomocnienie się wyroku jest apelacja (składana od wyroku pierwszej instancji).
Apelację wnosi się do sądu w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku wraz z uzasadnieniem (na sporządzenie uzasadnienia sąd ma tydzień czasu od dnia złożenia wniosku). Jeżeli strona nie składała wniosku o uzasadnienie wyroku, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia (uzasadnienia można żądać w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji wyroku).
Wyrok staje się prawomocny, jeżeli żadnej ze stron nie przysługuje środek zaskarżenia. W zawiązku z tym, jeżeli jedna ze stron złoży wniosek o uzasadnienie wyroku, a druga tego nie uczyni, wyrok uprawomocni się dopiero wtedy, gdy upłynie termin na wniesienie apelacji przez stronę, która złożyła wniosek o uzasadnienie wyroku.
Jeżeli żadna ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie wyroku wyrok stanie się prawomocny po upływie trzech tygodni od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. Jeżeli wyrok był ogłoszony w poniedziałek, termin na wniesienie apelacji minie również w poniedziałek, a więc dopiero we wtorek, po upływie trzech tygodni, wyrok stanie się prawomocny.
Prawomocność orzeczenia stwierdza na wniosek strony sąd pierwszej instancji, na posiedzeniu niejawnym. Jeżeli sprawa toczyła się przed sądem drugiej instancji, prawomocność może stwierdzić ten sąd dopóki akta sprawy znajduja się w drugiej instancji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?