Wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy

Pytanie:

"Rok temu skierowano przeciwko mojemu dłużnikowi akt oskarżenia do sądu. Został oskarżony za oszustwo. Ja jestem osobą pokrzywdzoną w tej sprawie. Od dawna dysponuję przeciwko niemu prawomocnym nakazem zapłaty, ale postępowanie egzekucyjne jest bezskuteczne. Dłużnik kpi sobie ze mnie - odkąd mnie oszukał, nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej. Jest natomiast współprowadzącym dobrze prosperującej spółki cywilnej, ale w świetle prawa komornik nie ma możliwości zajęcia konta tej spółki lub składników jej majątku. W takiej sytuacji zmuszenie dłużnika do zapłaty na mocy wyroku karnego mówiącego o obowiązku naprawienia szkody w okresie zawieszenia kary pozbawienia wolności wydaje się być jedynym sposobem. Niestety, nie mogę doczekać się terminu sprawy w sądzie. Czy jest możliwość ponaglenia sądu poprzez napisanie wniosku o przyspieszenie terminu z podaniem okoliczności, o których wspomniałem? Jaką formę powinien mieć taki wniosek?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy

Pokrzywdzony, nawet jeśli nie jest stroną jako oskarżyciel posiłkowy, ma prawo napisać do sądu prośbę o przyspieszenie wyznaczenia terminu rozprawy, przytaczając zarazem odpowiednie argumenty. Będzie to potraktowane jako wniosek o podjęcie tych czynności, które sąd powinien przedsięwziąć z urzędu (art. 9 § 2 kpk). Obowiązkiem sądu jest takie prowadzenie postępowania, by rozstrzygnięcie nastąpiło w rozsądnym terminie (art. 2 § 1 pkt 4 kpk). Sąd nie ma jednak obowiązku uwzględnienia tego rodzaju wniosku w tym sensie, że nie musi wyznaczyć rozprawy w takim terminie, o który wnosi pokrzywdzony. Sądowi nie wolno jedynie odwlekać wyznaczenia rozprawy bez usasadnionej zwłoki; może się natomiast okazać, że np. do sądu wpłynęło bardzo wiele spraw.

Jeżeli jednak dojdzie do nieuzasadnionego przewlekania postępowania, może Pan wnieść do sądu skargę o stwierdzenie naruszenia prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki na skutek działania lub bezczynności sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ADN 2015-07-08 12:09:36

    ZŁODZIEJE!!!

  • AaGNIESZKA WYBULT 2014-03-30 11:04:25

    TO ŻAŁOSNE, WNIOSKU NIE MA PROSZĘ O ZWROT PIENIEDZY

  • JOANNA 2013-09-13 14:23:45

    ALE TU WZORU WNIOSKU NIE MA!!! OSZUKALISCIE MNIE.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika