Postępowanie przed sądem: Pozostałe - Porady prawne

Sprawa o alimenty a kurator

Ojciec unika płacenia alimentów. Matka dzieci wysłała pozew do sądu o podwyższenie alimentów. Ojciec nie odebrał wezwania bo nie mieszka w miejscu zameldowania (policja twierdzi, że jest w Niemczech, (...)

Fałszywe zeznania w procesie cywilnym

Jaka jest odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań w procesie cywilnym?|

Wymeldowanie a listy polecone

Dwa lata temu kupiłam mieszkanie. Poprzedni właściciel wraz z synem jeszcze przed sprzedażą wymeldowali się. Przez jakiś czas przychodziły do nich listy polecone. Prosiłam na poczcie by były (...)

Definicja trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego

Co oznacza termin "trwały rozkład pożycia", jak długo i w jakie okoliczności mają towarzyszyć rozkładowi żeby został uznany przez sąd za trwały rozkład pożycia małżeńskiego? Mąż nie (...)

Termin zapłaty kosztów zastępstwa procesowego

W jakim terminie muszę zapłacić zasądzone na rzecz uczestnika postępowania nieprocesowego koszty reprezentowania przez adwokata?

Sposób liczenia terminu na odpowiedź na pozew

Wezwanie na rozprawę rozwodową, datowane na 19 stycznia, odebrałem na poczcie w dniu 6 lutego. Zostałem zobowiązany do złożenia odpowiedzi w terminie 14 dni oraz wezwany na rozprawę na 16 lutego. (...)

Składanie dokumentów na dzienniku podawczym

Mam zamiar złożyć wnioski o sprostowanie protokołu z rozprawy jak również wnioski o uzupełnienie go. Ponieważ już wcześniej dochodziło do manipulacji dokumentami przedłożonymi Sądowi mam (...)

Jak uzyskać odpis wyroku rozwodowego?

Jakie należy podjąć działania w celu uzyskania odpisu sądowego wyroku (rozwodowego) na piśmie? Czy sąd orzekający ma obowiązek dostarczyć go stronom postępowania?

Jak sprawdzić co oznacza sygnatura akt

Sądy nadają różne oznaczenia sprawom sądowym. Na czym polega takie oznaczanie? Kiedy nadaje się oznaczenie? Jak sprawdzić, co oznacza sygnatura akt?

Pełnomocnictwo w postępowaniu nieprocesowym

Czy współwłaściciela nieruchomości w sprawie o zniesienie współwłasności może przed sądem reprezentować ojciec, jeśli współwłaściciel jest pełnoletni? Jeśli tak, to jak powinno wyglądać (...)

Służebność osobista mieszkania

W 2002 roku moja matka podarowała mi notarialnie swoje mieszkanie, ustanawiając jednocześnie dożywotnią bezpłatną służebność osobistą tego mieszkania dla mojej córki. W akcie notarialnym (...)

Prawa komornika sądowego do informacji o dłużniku

Organ prowadzący egzekucję (komornik sądowy) ma prawo zasięgać informacji w różnych instytucjach administracyjnych w sprawie danych dłużnika (np. meldunkowych) wobec którego toczy (...)

Odmowa odpowiedzi na pytanie przez świadka

Moje dochody są bardzo wysokie, i zobowiązany chce udowodnić że jeżeli jego syn mieszka razem z nami a moje wysokie dochody powodują, że sytuacja bytowa jego syna się polepszyła to w tym momencie (...)

Wyrok deklaratoryjny

Co znaczy, że orzeczenie sądu jest deklaratoryjne?

Procedura uprawomocnienia się wyroku

Wyrok w sprawie rozwodowej został ogłoszony w poniedziałek. Czy w poniedziałek za trzy tygodnie wyrok będzie prawomocny, czy nabiera mocy od wtorku?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika