e-prawnik.pl Porady prawne

Wyłączność jurysdykcji sądów polskich

Pytanie:

W jakich sprawach wyłącznie właściwe są sądy polskie?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Wyłączność jurysdykcji sądów polskich

27.4.2012

Zgodnie z Kodeksem Postępowania cywilnego:

Art.11038.§1.Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy o prawa rzeczowe na nieruchomości i o posiadanie nieruchomości położonej w Rzeczypospolitej Polskiej, jak również sprawy ze stosunku najmu, dzierżawy i innych stosunków dotyczących używania takiej nieruchomości, z wyjątkiem spraw o czynsz i inne należności związane z używaniem lub pobieraniem pożytków z takiej nieruchomości.

§2.Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą także sprawy niewymienione w § 1 w zakresie, w którym rozstrzygnięcie dotyczy praw rzeczowych, posiadania lub używania nieruchomości położonej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyłączność jurysdykcji krajowej w sprawach dotyczących własności i posiadania nieruchomości jest uzasadniona zasadą zwierzchnictwa terytorialnego państwa nad swoim terytorium. W większości współczesnych systemów prawnych państwa zastrzegają do swojej wyłącznej właściwości kompetencję orzekania w sprawach dotyczących praw rzeczowych co do nieruchomości położonych na terytorium danego państwa, co czyni również prawo polskie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ