Postępowanie przed sądem: Pozostałe - Porady prawne (strona: 4)
Protokół z rozprawy
W czasie trwanie rozprawy przed sądem cywilnym sąd zadaje pytania powodowi i lub pozwanemu. Może także prosić o uzupełniające wyjaśnienia od obu stron. Czy powód lub pozwany mogą prosić o (...)
Trudność ze spłatą zachowku
Mam do spłacenia zachowek, ale nie posiadam pieniędzy na jego spłatę. Uprawniony do zachowku nie chce pójść na żaden kompromis. Złożył pozew do Sądu o zasądzenie zapłaty zachowku wraz z odsetkami. (...)
Potwierdzenie zapłaty dokumentem KP
W grudniu 2009 zakupiłem towar handlowy na kwotę 6000 zł. Faktura była tzw \"przelewowa\" z terminem płatności 30 dni. W styczniu bieżącego roku zaległość uregulowałem osobiście płacąc gotówką (...)
Właściwość sądu, możliwość zmiany sądu
Mam problem- gdzie należy złożyć do sądu pozew? Czy tam gdzie mieszka pozwany, czy tam gdzie mieszka powód? Ja jestem powodem i mieszkam w G. Strona pozwana czyli urząd pracy znajduje się w K. (...)
Wniosek o zabezpieczenie a pozew
Jeżeli mąż wniósł sprawę o separację (jeszcze nie otrzymałam z sądu powiadomienia), a ja wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych, czy powinnam już na tym etapie wnieść sprawę o (...)
Odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie
Sąd uznał moje zatrzymanie przez policję za bezprawne. Chciałbym, powołując się na to postanowienie złożyć wniosek o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Na jakie przepisy prawne mogę się powołać (...)
Przywrócenie terminu w postępowaniu karnym
W marcu otrzymałam postanowienie o wszczęciu postępowania z art. 160 kodeksu karnego i 190 kodeksu karnego przeciwko pani X. Czekając na dalszy rozwój sprawy w połowie marca zadzwoniłam do prokuratora (...)
Termin usunięcia braków formalnych
Sąd wysłał do mnie pismo z wezwaniem do usunięcia braków formalnych, którego nie odebrałem, a w którym napisane było, iż w terminie 14 od daty otrzymania powinienem braki usunąć. Jednakże (...)
Definicja sądu pierwszej i drugiej instancji
Co oznacza stwierdzenie "sąd pierwszej instancji" a co "sąd drugiej instancji"? Czy ma to jakiś związek z sądem rejonowym i okręgowym?
Pełnomocnik procesowy w stałym stosunku zlecenia
Pytanie dotyczy art. 87 kodeksu postępowania cywilnego. Jaka to jest osoba pozostająca w stałym stosunku zlecenia? Czy ja, chcąc mieć pełnomocnika przed sądem cywilnym, mogę zawrzeć z inną osobą (...)
Wgląd do akt postępowania przygotowawczego
Czy jako podejrzany o przestępstwo mam w każdej chwili możliwość wglądu do akt? Czy muszę składać jakiś wniosek i gdzie?
Ugoda sądowa w postępowaniu cywilnym
Do którego etapu procesu można zawrzeć ugodę w postępowaniu cywilnym? Czy ugodę można zawrzeć tylko do części roszczeń, a w pozostałej części pozostawić je wyrokowi sądu? Czy można zrzec (...)
Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie
Czy będąc pełnomocnikiem męża, który nie stawia się na rozprawie, muszę podać przyczynę nieobecności męża i przedstawić jakieś zaświadczenie lub zwolnienie?
Odwołanie od wyroku nakazowego
Zostałem uznany za winnego przedłożenia sfałszowanej legitymacji studenckiej na uczelni. Jest to wyrok nakazowy. Czy mogę się jakoś od niego odwołać, jeśli uważam, że jestem niewinny?
Członek rodziny jako pełnomocnik
Czy na podstawie art. 87 kpc, ojciec może zlecić synowi prowadzenie sprawy przed sądem? Konkretnie - na podstawie umowy zlecenia, za wynagrodzeniem, a nie dlatego iż jest to zstępny. Czy jest to zgodne (...)
Pełnomocnictwo procesowe.
Czy adwokat może być przedstawicielem członka swojej rodziny w sądzie w czasie procesu ? Np. ojca lub małżonka? Czy może być adwokatem swojego małżonka w trakcie procesu karnego ( p-ko małżonkowi) (...)
Kontradyktoryjność - definicja
Proszę o wyjaśnienie terminu" kontradyktoryjność" w postępowaniu cywilnym.
Dowody w postępowaniu wieczystoksięgowym
W postępowaniu wieczystoksięgowym potrzebuję powołać przepis, wedle którego w postępowaniu o założenie księgi wieczystej, w odróżnieniu od innych rodzajów postępowań wieczystoksięgowych (...)
Związanie sądów uchwałami Sądu Najwyższego
Prawo oraz orzecznictwo jest w ciągłe modyfikowane i zmieniane. Wciąż nowelizacje i zmiany w orzecznictwie. Dochodzi do sytuacji, że nie można zakończyć sprawy wzorując się na uchwale, która (...)
Właściwość sądu w sprawie o rozwód
Informujecie Państwo, iż pozew o rozwód należy złożyć do sądu okręgowego. Czy mogę prosić o bardziej precyzyjne określenie - który wydział? W przypadku gdy pozwany mieszka w Warszawie, dzielnica (...)
Niedoręczenie wyroku
Mieszkam od 25 lat w Danii i posiadam obywatelstwo duńskie. Moja biologiczna matka (wychowywała mnie babcia) wystąpiła w lutym 2006 r. z roszczeniami alimentacyjnymi, które trafiły do sądu półtora (...)
Umorzenie postępowania a moc prawna nakazu zapłaty
Pozwany przez mnie dłużnik wniósł zarzuty od nakazu zapłaty. W toku ich rozpoznania sąd zawiesił postępowanie na zgodny wniosek stron. Po ponad roku postępowanie zostało umorzone przez sąd. (...)
Wznowienie i zawieszenie postępowania
Mój dłużnik wniósł skargę o wznowienie postępowania zakończonego nakazem zapłaty. Sąd wznowił postępowanie i oddalił skargę. Od wyroku dłużnik wniósł apelację. W toku jej rozpoznania (...)
Prawo pokrzywdzonego do poznania treści wyroku
Jestem pokrzywdzonym w sprawie oszustwa, niedawno odbyła się sprawa w sądzie i zapadł wyrok. Nie skorzystałem z prawa do bycia oskarżycielem posiłkowym. Czy jako pokrzywdzony mam prawo poznać treść (...)
Interwencja uboczna w postępowaniu cywilnym
Mojemu dłużnikowi wytoczył sprawę drugi wierzyciel, ale wiem że powództwo jest nieuzasadnione. Sprawa toczy się z weksla w trybie nakazowym. Drugi wierzyciel oznacza dla mnie mniej środków z egzekucji (...)
Nakaz zapłaty a śmierć dłużnika
Wystąpiłem o nakaz zapłaty w trybie nakazowym przeciwko dwóm dłużnikom solidarnym. Sąd wydał nakaz, jednak już po jego wydaniu okazało się, iż jeden z dłużników zmarł. Co się stanie z (...)
Nie usprawiedliwione niestawiennictwo świadka
Świadek nie stawia się już trzykrotnie do sądu - nie przysyła również usprawiedliwień. Za drugą nieobecnością Przewodniczący nałożył na świadka karę - 250 zł. Za trzecim razem kolejny (...)
Pełnomocnik do doręczeń w kraju
Dostałem wezwanie z sądu w Polsce, w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, do ustanowienia pełnomocnika do odbioru pism procesowych na terenie Polski. Jakie przepisy regulują tę sprawę, kiedy takie (...)
Ograniczenia w ilości pełnomocników procesowych
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną ustanowił na zasadzie art 87 § 1 kpc pełnomocnictwo procesowe dla 1 osoby, jednakże z pewnych względów nie może ona wziąć udziału w rozprawie. Chodzi (...)
Pełnomocnik z urzędu
Prokuratura rejonowa umorzyła śledztwo o przestępstwo z art. 233 § 1 kk. i inne powołując się na art. 17 § 1 pkt 1 kpk. W pouczeniu mam podane, że w ciągu 1 miesiąca mam możliwość wnieść (...)
Odwieszenie sądowego postępowania o zapłatę
Ponieważ pozwany zmienił adres i sąd nie mógł doręczyć nakazu zapłaty, więc wezwał mnie do wskazania jego aktualnego adresu. Nie byłem w stanie takiego uzyskać jak do tej pory więc sąd poinformował (...)
Sąd przesyła pisma tylko do pełnomocnika
Jako powód ustanowiłem pełnomocnika procesowego w sprawach gospodarczych na podstawie umowy o pracę. W większości spraw sądy przesyłały pisma procesowe do mnie jako powoda i (jak się dowiedziałem (...)
pozew o eksmisję
Lokal, który zakupiłem na licytacji zajmują poprzedni lokatorzy bez tytułu prawnego. Chcę ich wyeksmitować. Czy pozew należy nazwać: o eksmisję, czy: o opróżnienie lokalu z osób i rzeczy. Czy (...)
Warunki do zmiany Sędziego w sprawie cywilnej
Trwa sprawa w Sądzie Rejonowym w wydziale cywilnym o podział majątku. Odbyły się już trzy rozprawy. Sędzia wydaje się być jednostronny. Chciałabym napisać prośbę o zmianę Sędziego. Jakie (...)
Żądanie eksmisji w formularzu pozwu o czynsz
Najemca zalegał z czynszem i w związku z tym została mu przez właściciela skutecznie wypowiedziana umowa. Dłużnik nadal zalegał z czynszem i nie opuścił mieszkania. Właściciel wystąpił z (...)
Pełnomocnictwo dla innego współuczestnika
Matka i brat chcą, abym w ich i w moim własnym imieniu uzyskał przed sądem stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Chcą także, abym dokonał przed sądem podziału spadku tak, aby cały ten spadek przypadł (...)
Orzeczenie o niepełnosprawności-kompetencje sądu
Matka reprezentująca małoletnią córkę złożyła do sądu odwołanie od Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zaliczył dziecko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. (...)
Dłużnik niemiecki a właściwość sądu
Kontrahent niemiecki odebrał od nas towar w 2007 roku i nie zapłacił do tej pory. Zostały wystawione faktury sprzedaży, które ów kontrahent podpisał. Podpisał również dokumenty wywozu towaru (...)
Publikacja i jednolitość orzecznictwa SN
Wielokrotnie w komentarzach spotykam się z przywołaniem na orzecznictwo Sądu Najwyższego ze jednoczesnym zaznaczeniem przy sygnaturze \"niepublikowane\" oraz z porównaniem odmiennej regulacji danej (...)
Wnioski dowodowe i powoływanie świadków
Sąd doręczył akt oskarżenia. Ile oskarżony posiada czasu na złożenie wniosku o powołaniu świadków? W jakim trybie się to odbywa?
Masz inne pytanie do prawnika?