Pełnomocnictwo procesowe.
Pytanie:
"Czy adwokat może być przedstawicielem członka swojej rodziny w sądzie w czasie procesu ? Np. ojca lub małżonka? Czy może być adwokatem swojego małżonka w trakcie procesu karnego ( p-ko małżonkowi) lub jeśli to małżonek jest osobą pokrzywdzoną? A jak jest w sytuacji, jeśli chodzi o proces w sądzie pracy? Czy może być adwokatem małżonka, jeśli to małżonek jest pozwany ( pracodawca)? Czy może być przedstawicielem małżonka, jeśli to małżonek występuje z pozwem p-ko pracodawcy?"
Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo procesowe.
Nie ma przeszkód, by osoba będąca adwokatem, czy to powoda, pozwanego (również w postępowaniu przed sądem pracy), czy też pokrzywdzonego, pozostawała z nim w związku małżeńskim, czy też była z nim spokrewniona.
Zgodnie z zasadami etyki i godnością adwoata, adwokatowi nie wolno podejmować się prowadzenia sprawy, której wynik może dotyczyć jego osoby lub majątku, chyba że roszczenie dotyczy członka rodziny lub jest wspólne dla niego i dla strony (w tej sytuacji może podjąć się prowadzenia sprawy.)
Prosimy również o zapoznanie się z artykułem: Pełnomocnictwo procesowe
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?