Pełnomocnik procesowy w stałym stosunku zlecenia

Pytanie:

"Pytanie dotyczy art. 87 kodeksu postępowania cywilnego. Jaka to jest osoba pozostająca w stałym stosunku zlecenia? Czy ja, chcąc mieć pełnomocnika przed sądem cywilnym, mogę zawrzeć z inną osobą ( prawnikiem, ale nie adwokatem) zwykłą umowę zlecenia na prowadzenie danej mojej sprawy? Co wtedy należy dostarczyć sądowi? Umowę zlecenia i pełnomocnictwo? Obydwa dokumenty czy jeden?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik procesowy w stałym stosunku zlecenia

Pełnomocnikiem może być osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia. Zatem nie może to byc tylko zlecenie do prowadzenia konkretnej sprawy, lecz stały stosunek zlecenia, w zakres którego wchodzić będzie reprezentowanie strony przed sądem. Pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo jest niezalezne od stosunku zlecenia. Jednak to pełnomocnictwo ma wynikać właśnie z tej umowy zlecenia, która de facto jest pełnomocnictwem.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika