Prawo pokrzywdzonego do poznania treści wyroku

Pytanie:

"Jestem pokrzywdzonym w sprawie oszustwa, niedawno odbyła się sprawa w sądzie i zapadł wyrok. Nie skorzystałem z prawa do bycia oskarżycielem posiłkowym. Czy jako pokrzywdzony mam prawo poznać treść wyroku?"

Odpowiedź prawnika: Prawo pokrzywdzonego do poznania treści wyroku

Kodeks postępowania karnego wyraźnie wskazuje komu przysługuje prawo do przeglądania akt postępowania karnego: Stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta sprawy sądowej i daje możność sporządzenia z nich odpisów (tak przepis art. 156 § 1 zdanie pierwsze k.p.k.).

Dla udzielenia odpowiedzi na Pana pytanie zasadnicze znaczenie będzie więc miało to, czy będzie można Pana uznać za stronę w postępowaniu przed sądem.

O ile w postępowaniu przygotowawczym pokrzywdzonemu przysługuje miano strony o tyle w postępowaniu sądowym pokrzywdzony jest stroną wyłącznie wówczas, gdy wystąpi w postępowaniu jako oskarżyciel prywatny, posiłkowy bądź też powód cywilny. Jeśli więc nie występuje Pan w żadnej z w/w ról procesowych, nie przysługują Panu prawa strony (a więc i do przeglądnięcia akt postępowania) a stanowi Pan wyłącznie osobowe źródło dowodowe.

Okoliczność, iż nie występuje Pan w charakterze strony nie uniemożliwia jednak przeglądnięcia akt postępowania sądowego. Na podstawie przepisy art. 156 § 1 zdanie pierwsze k.p.k., może Pan bowiem wystąpić do Prezesa Sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody na przeglądnięcie takich akt.

Sam wyrok zapada zawsze jawnie - mógł więc Pan być obecny na posiedzeniu, na którym sąd ogłaszał orzeczenie.

Warto wspomnieć, iż w postępowaniu sądowym pokrzywdzonemu nie będącemu stroną przysługuje także prawo złożenia wniosku o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku, w wypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanego na posiedzeniu.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika