Pytanie:
"Prokuratura rejonowa umorzyła śledztwo o przestępstwo z art. 233 § 1 kk. i inne powołując się na art. 17 § 1 pkt 1 kpk. W pouczeniu mam podane, że w ciągu 1 miesiąca mam możliwość wnieść akt oskarżenie do Sądu. Z art. 55 § 1 i 2 wynika, że akt oskarżenia powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata. Zażalenie do sądu było już składane wcześniej. Ze względu na trudną sytuację materialną (brak pracy) nie mam pieniędzy na adwokata. Jak mam postępować w tej sytuacji? Czy mogę sam wnieść akt oskarżenia połączony z wnioskiem o przydzielenie adwokata z urzędu?"
Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik z urzędu
Zgodnie z art.
78 Kodeksu postępowania karnego, k.p.k., oskarżony który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Dalej zgodnie z art.
87 par. 1 k.p.k., strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika. Na mocy art. 88 par. 1 k.p.k., do pełnomocników stosuje się odpowiednio, m. in. art. 78 k.p.k. W związku z tym dopuszczalne jest ustanowienie pełnomocnika z urzędu dla osoby, która spełnia wskazane w tym artykule przesłanki ( tak Wincenty Grzeszczyk w
Grzeszczyk Wincenty
Kodeks postępowania karnego. Komentarz Warszawa 2008 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie VI s. 752 ). Z pełnomocnika może skorzystać w szczególności pokrzywdzony występujący z subsydiarnym aktem oskarżenia w trybie
art. 55 k.p.k.. Zgodnie z art. 81 k.p.k. pełnomocnika z urzędu wyznacza prezes sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Artykuł 84 par. 1 k.p.k., stanowi, że wyznaczenie pełnomocnika z urzędu nakłada na niego obowiązek podejmowania czynności procesowych do prawomocnego zakończenia postępowania. Naszym zdaniem tyczy się to również obowiązków wynikających z przymusu adwokackiego wynikającego z art. 55 par. 2 k.p.k. czyli sporządzenia i podpisania subsydiarnego aktu oskarżenia. W związku z wyraźną regulacją powyższego artykułu, należy stwierdzić, że nie może Pan sam przygotować takiego aktu i jednocześnie wnosić o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Wobec tego najpierw winien Pan złożyć odpowiedni wniosek do prezesa właściwego sądu, który następnie ma obowiązek wyznaczyć adwokata odpowiedzialnego za sporządzenie i podpisanie rzeczonego aktu oskarżenia. Pamiętać należy o miesięcznym terminie, określonym przez art. 55 par. 1 k.p.k.. od chwili doręczenia odpowiedniego zawiadomienia. Jeżeli w wyniku procedury ustanawiania pełnomocnika z urzędu nastąpi uchybienie temu terminowi, w grę wchodzi przywrócenie z art.
126 k.p.k., gdyż byłaby to okoliczność niezależna od Pana.
Michał Włodarczyk
Radca Prawny
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?