Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ilość pełnomocników procesowych, których strona może powołać do reprezentowania jej interesów w procesie jest ograniczona w postępowaniu karnym- oskarżony może mieć jednocześnie do 3 obrońców. Należy zatem wnioskować, że w postępowaniu cywilnym brak jest takiego ograniczenia i strona może ustanowić w zasadzie dowolną ilość pełnomocników. Wskazujemy także, że możliwe jest udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania jedynie na tej rozprawie, na której nie może być obecny poprzednio ustanowiony pełnomocnik.
Ponadto, to sam pełnomocnik może ustanowić dla swojego mocodawcy innych pełnomocników- jednak jedynie na warunkach określonych w art. 106 kodeksu cywilnego- gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, ustawy (np. pełnomocnictwo procesowe) lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa, np. umowy zlecenia.
W przypadku, gdy pełnomocnik to adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, może on udzielić dalszego pełnomocnictwa (pełnomocnictw substytucyjnego) innemu pełnomocnikowi profesjonalnemu, może też zostać zastąpiony przez aplikanta.
Zgodnie z przepisem art. 91 kpc pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:
1) wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
2) wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
3) udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;
4) zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
5) odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.
Zatem ustanowiony pełnomocnik może też udzielić dalszego pełnomocnictwa lecz jedynie adwokatowi lub radcy prawnemu.