Umorzenie postępowania a moc prawna nakazu zapłaty

Pytanie klienta:

""Pozwany przez mnie dłużnik wniósł zarzuty od nakazu zapłaty. W toku ich rozpoznania sąd zawiesił postępowanie na zgodny wniosek stron. Po ponad roku postępowanie zostało umorzone przez sąd. Czy na skutek umorzenia postępowania posiadam prawomocny nakaz zapłaty, czy też umorzenie obejmuje również postępowanie nakazowe i nakaz zapłaty utracił moc?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 6 maja 1998 r. (II CKN 740/97) tylko umorzenie zawieszonego postępowania w drugiej instancji sprawia, że uprawomacnia się zaskarżone orzeczenie pierwszoinstancyjne (§ 3 art. 182 kpc in principio). Skoro zatem umorzenie postępowania w pierwszej instancji zawieszonego na zgodny wniosek stron pozbawia skuteczności także zapadłe w tej instancji orzeczenia, odnosi się to również do nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym zaskarżonego zarzutami, bez względu na to, który sąd rozpoznaje zarzuty.

Jak więc wynika z powyższego nakaz zapłaty utracił moc prawą.

Grzegorz Pawelec - Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl