Rozprawa przed sądem bez powiadomienia powoda
Pytanie:
"Jako osoba uznająca się za pokrzywdzoną złożyłem do sądu cywilnego pozew w przeciwko pozwanemu. Jestem obecnie chory / źle się czuję/ i czekam na powiadomienie o rozprawie. Do chwili obecnej nie zostałem powiadomiony listem poleconym o terminie rozprawy. Nic mi o tym nie wiadomo, może to zbieg okoliczności. 1.Czy w sytuacji, jeśli sąd wysłał takie powiadomienie a ono do mnie nie dotarło, np. przypadkowo, sąd może jednak uznać że zostałem powiadomiony o terminie rozprawy i przeprowadzić rozprawę beze mnie? 2.Czy gdybym się dowiedział w terminie późniejszym o takim zdarzeniu mogę domagać się przeprowadzenia rozprawy ponownie? 3.Czy w sytuacji, gdyby powiadomienie do mnie dotarło a mój stan zdrowia byłby zły /np. lekarz wystawia zaświadczenie lekarskie o chorobie i zaleca nie opuszczać dom w okresie przypadającym w terminie rozprawy/ mogę prosić sąd o przesunięcie terminu rozprawy na okres /czas/ gdy będę się czuł lepiej? i w jaki sposób mogę to uczynić? "
Odpowiedź prawnika: Rozprawa przed sądem bez powiadomienia powoda
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zasadą jest, że sąd zawiadamia strony o terminie posiedzenia jawnego poprzez ich wezwanie - art. 149 § 2 kpc. Zasadą jest również przeprowadzenie posiedzenia jawnego, a sąd rozpoznaje sprawy na rozprawie. Posiedzenie odbywa się w sposób niejawny tylko wtedy, gdy przepis szczególny tak stanowi - art. 148 § 1 kpc.
Zgodnie z art. 208 § 1 pkt. 1 Przewodniczący może wezwać strony do stawiennictwa osobistego lub przez pełnomocnika.
W przypadku gdy nie został Pan prawidłowo wezwany na rozprawę sąd odroczy rozprawę na podstawie art. 214 § 1 kpc. Zgodnie z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym: Pismo sądowe, doręczane przez pocztę, wysyłane jest jako list polecony za potwierdzeniem odbioru, zwany dalej „przesyłką". Doręczenie jest skuteczne, jeżeli potwierdzi Pan odebranie na specjalnym formularzu, przedstawionym przez listonosza przez wpisanie daty otrzymania przesyłki i umieszczenie czytelnego podpisu zawierającego imię i nazwisko. Dodatkowe informacje o doręczeniu wypełnia listonosz.
Sąd otrzymuje tzw. zwrotkę od listonosza o doręczeniu lub niedoręczeniu ze wskazaniem przyczyny niedoręczenia. Jeżeli zatem sąd otrzyma informację o tym, iż przesyłka nie została doręczona to nie może sam uznać, iż doręczenie nastąpiło skutecznie. W razie braku doręczenia wezwania sąd jest zobligowany do odroczenia rozprawy.
Odpowiadając na pytanie drugie nie jest możliwe przeprowadzenie rozprawy pod Pana nieobecność, jeżeli nie został Pan prawidło na nią wezwany.
W przypadku pytania trzeciego również należy się odwołać do treści art. 214 § 1. Zgodnie z tym przepisem inną niż wymieniona wyżej podstawą odroczenia rozprawy jest nieobecność strony wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć. Zgodnie z utrwalonym poglądem przeszkodą, której nie da się przezwyciężyć jest choroba. W tym jednak przypadku, zgodnie z art. 2141 § 1 Usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby stron wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie sądu, wystawionego przez lekarza sądowego.
Zatem jeżeli zaistnieje sytuacja, o której mowa w pytanie 3. należy sądowi przedstawić stosowne zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego przed terminem rozprawy.
W praktyce często zdarza się, iż przedstawienie takiego zaświadczenia przed terminem rozprawy z przyczyn faktycznych nie jest możliwe (np. chory nie może wychodzić z domu i jest wiadome, że wysłanie zaświadczenia pocztą nie dotrze na czas). Zwykle, gdy strona nie ma pełnomocnika, wystarczy telefon do sądu z informacją o chorobie i prośbą o odroczenie rozprawy z tego powodu. Zaświadczenie od lekarza sądowego należy w tym przypadku dostarczyć w najbliższym możliwym terminie. Sądy zwykle przychylają się do takiej prośby, zaznaczmy jednakże, iż skuteczność takiego postępowania zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli sądu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?